wtorek, 10 lipca 2012

Dobijanie rannego.    Czym różni się polska gospodarka od greckiej? Tym, że mamy jeszcze kilka firm, które próbują utrzymać się na rynku, ale ich sytuacja jest coraz trudniejsza . Gdy przyjrzymy się historii, która jest udziałem Hellady, to dość łatwo dojdziemy do wniosku, że droga Polski staje się bliźniaczo podobna do tej , którą przeszło państwo greckie.

    My - Polacy nie wiemy co tak naprawdę  dzieje się z naszą gospodarką, bo wiadomości podawane przez ogólnodostępne media mają służyć politykom, a nie prawdzie. Mimo ciągłego entuzjazmu, który tryska z wypowiedzi Donalda Tuska czy ministra finansów Jacka Rostowskiego, kraj nasz stoi na skraju gospodarczej zapaści. Nie dajmy się zwieść podawanym statystykom. Wystarczy uruchomić procesy myślenia i wyciągnąć wnioski z obserwacji tego, co dzieje się wokół nas.

   O bezrobociu już pisałam, że jest wyjątkowo duże jak na tą porę roku. Młodzi ludzie coraz częściej decydują się na poszukiwanie pracy poza granicami kraju, a nasze miasta wyludniają się tracąc szansę na rozwój. W najgorszej sytuacji znajduje się Łódź, Kielce, Opole, Włocławek, Konin, Żory czy Siemiatycze. W tym ostatnim  - ilość mieszkańców zmniejszyła się o 20%.

    Upadają kolejne firmy. Euroentuzjazm, który ogarnął wszystkich Polaków okazał się zbyt wczesny. Budowane na Euro 2012 obiekty stały się przyczyną tragedii, która dotknęła polskie firmy zatrudniane jako podwykonawcy.

"Gdyby ktokolwiek z nas wiedział, że zostaniemy wykiwani, to byśmy się w to nie pakowali" - mówią podwykonawcy.
Zapaść i bankructwo grozi 40 firmom pracującym przy budowie Stadionu Narodowego.
   
    Nie lepiej działo się przy budowie autostrad. 235 firm nie otrzymało zapłaty za wykonane usługi, co grozi im koniecznością zamknięcia działalności. Wśród nich są także te, notowane na  Warszawskiej Giełdzie.
Za firmami kryją się jednak ludzie - właściciele, pracownicy i ich rodziny. To oni najbardziej odczuwają nieuczciwość zleceniodawców . Nieuczciwość tych, którzy w perfidny sposób niszczą na rynku konkurencję.

    Kryzys nie omija także innych branż.
Sytuacja w Grecji bezpośrednio przekłada się na portfele mieszkańców całej Europy - także na obywateli w Polsce. Zaniepokojeni tym co dzieje się na południu naszego kontynentu, coraz częściej zaczynamy zastanawiać się nad  wydatkami . W pierwszej kolejności rezygnujemy z usług, które można nazwać luksusowymi, a więc z usług gabinetów kosmetycznych czy zakładów fryzjerskich. Przewiduje się, że  w 2012r na 11 tys. gabinetów kosmetycznych istniejących w Polsce ,2 tys  zniknie z mapy gospodarczej Polski.

Trudności nie omijają również sektora turystycznego.  Upadają kolejne biura podróży - Triada ,Exclibur Tours, Sky Tours, a od połowy lutego w Krajowym Rejestrze Długów zanotowano zwiększoną liczbę firm z tego sektora.

    W pierwszych trzech miesiącach 2012 roku zanotowano także 60% wzrost bankructw wśród sklepów detalicznych.

    Czy przedstawione powyżej dane,  napawają  optymizmem? Niestety, nie.
Bankructwa firm budowlanych mogą pogrążyć cały sektor budowlany, łącznie z hurtowniami i sklepami prowadzącymi sprzedaż materiałów budowlanych. Upadłość PBG to problemy z wybudowaniem kolejnych dróg, gazoportu i kopalń.
 Podobne zjawisko grozi rodzimemu sektorowi spożywczemu.

W obecnym roku musimy wykupić dług na kwotę 119,5 mld zł. Konfrontując tą wartość  z dochodami budżetu przewidywanymi w 2012r, a wynoszącymi 292,7 mld zł, należy stwierdzić, że ... naprawdę mamy poważne problemy.
Zdziwienie wywołuje również fakt, że mimo trudnej sytuacji finansowej Polski, Donald Tusk decyduje się na udzielenie pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu w wysokości ponad 26 mld zł. Dodajmy... pożyczki udzielonej na bardzo słabych warunkach. Czy na pewno chodzi tu tylko o aspekt wizerunkowy naszego kraju? Śmiem twierdzić, że ... nie.

    Nie wierzmy  zapewnieniom polityków, że jesteśmy gospodarką, z której mogą brać przykład inne kraje. Kłamstwo wyjątkowo łatwo przechodzi im przez gardła. 
Czy polscy politycy wezmą  na swoje barki odpowiedzialność za gospodarczą zapaść? ... Czy stawią czoła faktom, że doprowadzili do ...zubożenia i zniewolenia polskiego społeczeństwa?


REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl

Żródło:
http://niezalezna.pl/29390-pustoszeja-polskie-miasta
http://fakty.interia.pl/polska/news/podwykonawcy-walcza-o-zaplate-za-narodowy,1805476
http://wpolityce.pl/wydarzenia/28747-druga-dramatyczna-strona-budowy-autostrad-szykuje-sie-fala-upadkow-podwykonawcow-minister-obiecuje-ustawe-ktorej-jeszczhttp://gielda.onet.pl/pbg-i-hydrobudowa-podjely-uchwaly-o-zlozeniu-wnios,18726,5150985,1,news-detal
e-nie-ma
http://www.egospodarka.pl/tematy/bankructwa
http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,11865976,Droga_w_przepasc__czyli_koniec_swiata_budowlancow.html
http://wpolityce.pl/wydarzenia/23668-nasz-wywiad-kuzmiuk-o-tym-jak-rzad-traktuje-niezaleznosc-nbp-marek-belka-otrzymal-polityczne-wytyczne-ws-pozyczki-mfw
_______________________________________________________________________________________
                                                    
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

__________________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz