sobota, 7 lipca 2012

Kogo lansują polscy politycy? Prywatyzacja Zakładów Azotowych Puławy SA.

8 lipca 2012r.

    Warto po raz kolejny powrócić do gorącego tematu jakim jest ... prywatyzacja Zakładów Azotowych w Puławach. Sprawa jest  ważna , bo dotyczy przedsiębiorstwa zaliczanego do firm strategicznych dla polskiej gospodarki...

Okazuje się , że Michał Sołowow - właściciel firmy Synthos zainteresowany kupnem "Puław", ma spore problemy finansowe. Spółki giełdowe należące do p. Sołowowa w ubiegłym roku - w większości -  zanotowały  spore spadki . Chociaż sam Synthos zyskał na wartości 46% to, akcje Cersanitu / obecnie Rovese /spadły o 62%, a Barlinka o 72%.... Przecenie o 1/3 uległy również akcje  Echo Investmens .

Dlaczego o tym piszę?
Bo dziwna jest sytuacja, gdy biznesmen borykający się z trudnościami finansowymi chce zakupić od Skarbu Państwa akcje firmy, na którą go nie stać i w dodatku znajduje u polityków dużą przychylność. .

    Pan Sołowow ma trudności z pozyskiwaniem w bankach opłacalnych kredytów...
"Kłopoty z coraz droższym finansowaniem w bankach, jakie w ostatnich latach mają spółki Michała Sołowowa (Barlinek i Rovese, d. Cersanit), zmuszają je do innych form pozyskiwania pieniędzy. Jednym z parametrów, jakie biorą pod uwagę banki przy udzielaniu kredytów, jest tzw. wskaźnik długu netto do zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA). W uproszczeniu pokazuje on, ile lat dana firma musi pracować, by spłacić obecne zadłużenie. Pożądana wartość tego wskaźnika to maksymalnie 3. "
 
/ Rovese nieznacznie przekroczyła ten wskaźnik, a dla Barlinka wynosi on 5,5/.

     Aby utrzymać płynność finansową, firmy zaczęły poszukiwać pieniędzy na rynku, decydując się na emisje kolejnych pakietów akcji... Pozyskane w ten sposób  pieniądze podreperowały stan finansów, ale nie poprawiły efektywności firm....

    W czerwcu bieżącego roku doszło do kolejnej  emisji akcji Rovese. Firma  poinformowała również, że podpisała wstępną umowę na zakup spółek ceramicznych należących do  ...p. Sołowowa. Rynek odczytał tą zapowiedź jednoznacznie : w spółkach Michała Sołowowa dzieje się coś złego.

"Kurs Rovese w czwartek o 15.55 wyniósł 2,14 zł, po spadku o 37,05 proc. Na fali złych nastrojów wokół Rovese tracą też inne spółki, których akcjonariuszem jest Michał Sołowow.
Kurs Barlinka spada o 3,33 proc., do 0,87 zł,
Echo Investments o 2,83 proc., do 3,77 zł,
Synthosu o 3,53 proc., do 6,01 zł."...

    Pikanterii dodaje fakt, że  pozostali akcjonariusze Rovese / Michał Sołowow posiada 53 % akcji/ nie wiedzą co tak naprawdę kupują tzn. nie znają wyników finansowych zakupywanych spółek, bowiem ich zwyczajem jest ... prowadzenie bardzo skąpej polityki informacyjnej.

O spółkach, które ma przejąć Rovese wiadomo tylko, że ... trzy z nich mają siedzibę w Rosji... , a dwie inne -  to cenione marki, z którymi będzie można wyjść do bardziej wymagającego klienta...

"Trudno powiedzieć, ile te spółki są warte. Nie znamy ich wyników finansowych, nie wiemy, na ile, są zadłużone, czy potrzebują inwestycji, czy może już je zakończyły, ile mają długu — mówi Sylwia Jaśkiewicz z IDMSA. "

Wydarzenia dotyczące spółek należących do p. Michała Sołowow pokazują, że biznesmen boryka się ze sporymi problemami finansowymi.
Informacja o rynku rosyjskim, na którym  działa biznesmen powinna być ostrzeżeniem dla naszych polityków, podejmujących decyzje o prywatyzacji zakładów w Puławach.

    Rynek rosyjski nie jest przychylny dla obcego kapitału i aby móc się po nim poruszać, trzeba wejść w system układów, które nimi kierują. Istnieje obawa, że p. Sołowow poznał mechanizmy rzadzące biznesem w Rosji i dla ratowania własnego inetresu przystał na warunki narzucone przez rosyjskich oligarchów z branży chemicznej. Wyglada na to, że zainspirowali go do zakupu zakładów w Puławach, które po pewnym czasie bedą chcieli od niego przejąć. Za taką przysługę p. Sołowow mógłby rozwijać się bez problemu na rynku rosyjskim .

Sam zakup puławskich zakładów również byłby okazyjny - pan Sołowow już teraz otrzymał kredyt z banku PKO BP w wysokości 2 mld zł na realizację planu . Przypomnę, że  rzeczywista wartość spółki wraz z majątkiem trwałym szacowana jest na 3 mld złotych.

    O co więc tak naprawdę chodzi w prywatyzacji Zakładów Azotowych  Puławy SA?
Wygląda na to, że politycy po raz kolejny chcą dokonać prywatyzacji, która nie ma nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym. Zakłady są łakomym kąskiem dla firm rosyjskich, a Synthos stał się jedynie pośrednikiem w osiągnięciu tego celu.

REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl


Źródło:
http://wyborcza.biz/Gieldy/56,114507,10885188,Kryzys_uderzyl_w_rekinow_gieldowych__Ktory_stracil.html
http://www.ekonomia24.pl/artykul/705501,894504-Gieldowe-spolki-znanego-inwestora-potrzebuja-kapitalu.html
http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/poznaj;najnowsze;plany;michala;solowowa,14,0,1105422.html
http://ludzie.pb.pl/michal-solowow/2621769,66311,milczenie-solowowa-kosztuje-setki-milionow


____________________________________________________________________________________
                                                    
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

____________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz