wtorek, 24 lipca 2012

Narzędzia reżimu.

   godz. 14.59

    Kto żyje w Polsce ten doskonale wie, jakimi narzędziami posługuje się Rosja, by poszerzyć swoje wpływy. Na pierwsze miejsce wysuwa się Gazprom i jego polityka zawierania umów na dostawę gazu ziemnego.
Nie jest łatwo negocjować z rosyjską firma, gdyż jej stanowisko jest wyrazem oczekiwań jakie posiada prezydent Rosji względem danego kraju.

"...Wielu obserwatorów twierdzi, że - tam gdzie nie pomaga dyplomacja,  Moskwa wykorzystuje Gazprom do nacisków gospodarczych. Wielokrotnie w stosunkach międzynarodowych ceny dostaw rosyjskiego gazu okazywały się ostateczną kartą przetargową..."

    Polska traktowana jest przez Władimira Putina jak rosyjska kolonia, z której należy czerpać jak największe zyski wykorzystując do tego surowce, które posiada Rosja. Jego bezwzględność i determinacja do ujarzmienia zachodniego sąsiada jest tak wielka, że wszelkimi sposobami próbuje zmniejszyć rolę Polski w Europie, pozbawiając ją udziału w wielu projektach , a zarazem uniemożliwiając czerpanie z nich korzyści. 
    Pierwszą z takich inwestycji jest oczywiście Gazociąg Północny, który  eliminuje Polskę z tranzytu gazu do Europy zachodniej. Powoduje również, że Rosja może zakończyć współpracę z Polską odnośnie dostaw gazu, bez przerywania dostaw do innych krajów europejskich. Dzięki inwestycji Nord Stream,  Polska straciła kartę przetargową w rozmowach z Gazpromem, który w obecnie zaistniałej sytuacji - może narzucać Polsce dowolne ceny, właściwie bez żadnych konsekwencji.
Pozycja Polski  została na tyle osłabiona, że PGNiG nie może wynegocjować obniżki ceny na gaz mimo, że inne kraje mogły to zrobić. Gazprom ugiął się pod orzeczeniem trybunału arbitrażowego i obniżył ceny dla Niemców, Łotwy i Estonii. Spór z PGNiG zamierza zakończyć w inny, charakterystyczny dla Rosjan sposób...

 "Jeśli trybunał uchyli naszą umowę z Polską, to przestaniemy ją wypełniać i wstrzymamy dostawy. Niech strona polska spróbuje nas potem przekonać do zawarcia korzystniejszej umowy"

    Od 2011r. trwa spór Gazpromu z PGNiG-e, który trafił do trybunału w Sztokholmie. Mimo, że strona polska ma szansę na wygraną, Gazprom woli zrezygnować z dostaw, niż ugiąć się przed wyrokiem.

" Może sobie na to pozwolić. Po uruchomieniu drugiej nitki Nord Streamu przepustowość omijającego Polskę gazociągu wzrośnie dwukrotnie do 55 mld m sześc. gazu, co stanowi trzecią część całego eksportu do Europy. Zrobi to za cichą zgodą Niemiec i innych udziałowców, którzy wydali miliardy na budowę rury przez Bałtyk ."

    O konsekwencjach budowy Gazociągu Północnego dla polskiej gospodarki mówiło się wiele, zanim położono na dnie Bałtyku jego pierwszą nitkę. Wszyscy - oprócz polityków - widzieli w nim broń, jaką zyskuje Putin do energetycznego szantażowania Polski i Ukrainy. Nie pomogły apele ani do polskich elit rządzących, ani do społeczności międzynarodowej - Niemcy i Rosja po raz kolejny pokazały, jak zniewala się państwa.

    Rosja ma również inne projekty, które uderzają w Polskę - planuje wybudowanie linii kolejowej łączącej Chiny z Europą , z pominięciem naszego kraju. Ma to być kontr pomysł do zapowiedzi Brukseli, która planowała wybudowanie korytarza kolejowego na linii Berlin - Warszawa - Terespol.

"...Gdyby zbudowano odcinek polski na linii Berlin - Poznań - Warszawa - Terespol (trasa C-E 20) Bruksela ustanowiłaby euroazjatycki korytarz tranzytowy (numer 8). a za przejazd tym 700-km odcinkiem według kalkulacji PKP PLK mogłoby inkasować pół miliarda złotych (przy założeniu, że ok. 10 proc. tranzytu trafi na kolej). W przyszłym dziesięcioleciu wartość tę można podwoić."

Rosjanie zaproponowali swój projekt omijający Polskę - przez Słowację do Wiednia, tłumacząc to innym rozstawem szyn kolejowych w Polsce i koniecznością dostosowywania do nich rozstawu kół pociągu...

"Projekt rosyjski wydaje się być projektem typowo politycznym, omijającym Polskę nie tylko z uwagi na inny rozstaw szyn torów (1520 mm w Rosji i 1435 mm w Europie). W Wiedniu Rosjanie zaplanowali terminal kolejowy związany z przejściem składów towarowych na rozstaw szyn stosowany w Europie."

Wojna gospodarcza trwa. Rosja działa na rzecz wyniszczenia gospodarek innych krajów, a na jej celowniku - obecnie - ustawiona jest ... Polska.

REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl

Źródło:
http://biznes.onet.pl/gazprom-chce-walczyc-o-uczciwosc-w-biznesie,18491,5197422,1,news-detal
http://forsal.pl/artykuly/634786,gazprom_moze_wstrzymac_dostawy_gazu_do_polski.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/boczny_tor_dla_polski_kolej_chiny_europa_z_pominieciem_237201.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz