piątek, 13 lipca 2012

Nie pytajcie co kraj zrobi dla was; pytajcie , co wy możecie zrobić dla kraju - John Fitzgerald Kennedy

_________________________________________________________________________________

             Bojkotujemy występ Madonny na Stadionie Narodowym w Warszawie.

                                       http://www.protestuj.pl/

_________________________________________________________________________________... Przy stole siedzą gracze. W puli najwyższa stawka jaką kiedykolwiek odnotowały Zakłady Azotowe w Tarnowie - 45 zł za akcję. Taką cenę zaproponowała rosyjska firma Acron, aby tylko przejąć kontrolę nad polską firmą.
Co zrobią akcjonariusze na walnym zgromadzeniu , które ma odbyć się ... w sobotę - 14 lipca 2012r ?
Zwycięży myślenie o przyszłości, czy ... niepohamowana chęć wyciągnięcie ręki po judaszowe srebrniki?

    Zakłady Azotowe Tarnów to łakomy kąsek dla rosyjskiego giganta. I nie chodzi tu tylko o  zyski, ale przede  wszystkim o to, że ... firma ma swoich klientów,  na których zależy konkurentowi  Inna zaletą jest to , że  ... jest odbiorcą dużej ilości gazu.
Gaz jest oczkiem w głowie Putina , który zrobi wszystko, żeby uzależnić polskie firmy  od rosyjskich dostaw ..., by zablokować wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Jeśli nie będzie chętnych w kraju na odbiór gazu z łupków, a inne państwa zadowolą się gazem z rurociągu Nord Stream , to po co w ogóle zajmować się łupkami ?
    W momencie gdy Acron dopnie celu i stanie się głównym udziałowcem firmy w Tarnowie , tym samym zapoczątkuje proces wrogiego przejmowania polskiego  rynku chemicznego i energetycznego przez firmy rosyjskie. Co to oznacza , zapewne większość osób domyśla się. Władimir Putin chce kontrolować gospodarki krajów Europy środkowej i robi to poprzez rosyjskie firmy, których właściciele i prezesi są z nim powiązani różnymi układami.

   Błędem wielu menedżerów jest krótkowzroczność i chęć natychmiastowego zysku. Często nie zastanawiają się  nad korzyściami wynikającymi z planów wieloletnich, dzięki którym mogą zapewnić firmom stałe i wysokie zyski.
Nasi ekonomiści wmówili nam, że jedyną drogą do sukcesu firmy jest jej sprzedaż na dogodnych warunkach.
Nic bardziej mylnego. Najlepszą drogą do rozwoju firmy mającej stabilną pozycję na rynku jest jej rozwój poprzez prowadzenie prawidłowej strategii marketingowej. Nie sztuką jest  dzisiaj  wyprodukowanie towaru. Sztuką jest zainteresować nim klientów i pozyskać stałych odbiorców. W dobrze zarządzanych firmach wielką wagę przykłada się  do polityki sprzedażowej, w której najważniejsze miejsce zajmują pracownicy handlowi, pozyskujący nowych odbiorców i utrzymujący dobre kontakty ze stałymi klientami firmy. Ważna jest również polityka płacowa , która mobilizuje zespól do efektywniejszej pracy.
Prawidłowo zarządzana firma postrzegana jest przez pracowników nie tylko jako źródło dochodów, ale jako źródło inspiracji i możliwości efektywnego wykazania się swoimi umiejętnościami. Takie podejście do firmy gwarantuje jej prawidłowy rozwój i narastające zyski.

    Zakłady Azotowe w Tarnowie mają wszelkie przesłanki do tego, aby przy prawidłowym zarządzaniu stać się jednym z największych zakładów produkcyjnych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Wszystko zależy od jutrzejszej decyzji akcjonariuszy firmy - czy zaliczają się do ludzi przeciętnych o niezbyt wygórowanych ambicjach, zadowalaących się zyskiem rzuconym od niechcenia przez Acron, czy są graczami patrzącymi daleko w przyszłość.

    Podobne wnioski należy wyciągnąć w stosunku do Zakładów Azotowych Puławy SA. Największym błędem akcjonariuszy byłoby odpowiedzenie na wezwanie Synthosu. Puławy należą do firm strategicznych państwa i nie powinny trafiać w ręce człowieka, który dla ratowania własnej skóry dokonuje dziwnych posunięć biznesowych. Specyficznego smaku dodaje fakt, że  na zakup Puław , Synthos otrzymał kredyt udzielony przez PKO BP, którego prezes -  Zbigniew Jagiełło jest blisko związany z PO , a szczególnie z  byłym ministrem Skarbu  -  panem Aleksandrem Gradem. Dzięki tym nieformalnym układom PKO BP zupełnie " bezinteresownie" rekomendowało zaniżoną cenę akcji Puław , która wyniosła 102,5 zł, a nawet 98,77zł. , gdy jeszcze w marcu rekomendacja dotyczyła kwoty 123,54 zł.
Akcjonariuszy nie powinno także uspokoić zapewnienie, że ...

"emitent bez uzyskania zgody Skarbu Państwa nie będzie przez okres 5 lat od dnia rozliczenia wszystkich transakcji nabycia akcji ZAP w ramach wezwania - oferować, sprzedawać ani w inny sposób rozporządzać (...) nabytymi w ramach wezwania akcjami ZAP lub oferować, emitować, sprzedawać ani w inny sposób rozporządzać (...) jakimikolwiek papierami wartościowymi wymiennymi lub zamiennymi na takie akcje ZAP, bądź uprawniającymi do nabycia takich akcji ZAP(...)" 

Znając podatność naszych polityków na działania lobbystów,można się spodziewać, że  szybko zmienią zdanie i ... pod byle pretekstem zezwolą Synthosowi na odsprzedanie udziałów Puław np... Acronowi.
 Poza tym okres gwarancji  5- ciu lat to niewielki ukłon w stronę pracowników. Przyszłość zakładu to... być albo nie być dla kilku tysięcy pracowników i dla nich ważne jest co z firmą stanie się za 10, 15 czy nawet 20 lat. Dla nich i dla całej gospodarki,najlepszym  rozwiązaniem jest połączenie polskich firm branży chemicznej, które wspólnie mogłyby zapoczątkować powstanie silnego koncernu chemicznego , liczącego się na rynku międzynarodowym.

Łatwo jest krytykować polityków za to, że podejmują złe decyzje. Wkrótce dowiemy się jakie decyzje podejmą osoby, od których w dużej mierze będzie zależał rozwój polskiej branży chemicznej i energetycznej....


REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl

Źródło:
http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/aktualnosci-gpw/acron-daje-wysoka-cene-za-azoty-tarnow,28659,1
http://budownictwo.wnp.pl/synthos-przez-5-lat-nie-sprzeda-akcji-pulaw,174444_1_0_0.html
http://inwestycje.pl/gospodarka/Kto-zarobi-na-Pulawach;171853;0.html

__________________________________________________________________________________                                               
                                               OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

__________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz