czwartek, 5 lipca 2012

Oszustwo, które stało się prawdą.

 

     Gdyby przyszło mi stworzyć listę największych oszustw przełomu XX i XXI wieku, to - ...medialne informacje na temat kawy zajęłyby jedno z czołowych miejsc.

    Od wielu lat obserwuję sposób promowania kawy i stwierdzam, że jej producenci  wykonali prawdziwy meisterstuck. Wmówili konsumentom , że kupując kawę stali się posiadaczami produktu zaliczanego do zdrowej diety,  mającego zbawienny wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale na prawidłowe działania całego organizmu. Swoje argumenty podpierają licznymi badaniami, wykonywanymi we własnych laboratoriach, a przeprowadzanymi przez godnych zaufania ludzi nauki. 
Co jakiś czas media informują nas o kolejnych rewelacjach, które mają sprawić, że kawa stanie się dla nas tak przydatna, jak przysłowiowy haust powietrza. Tak więc dowiadujemy się, że w filiżance czarnego płynu mamy dużą dawkę przeciwutleniaczy, będącymi wrogami nowotworów, ... mamy też kofeinę, która w umiarkowanych dawkach wpływa stymulująco na serca.

    Oczywiście nikt nie wspomni, ze ziarna kawy palonej to cały arsenał związków rakotwórczych, które podawane systematycznie pod postacią aromatycznego napoju ,stają się przyczyną groźnych chorób.

    Jednym z głównych związków odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów jest akrylamid - substancja  tworząca się pod wpływem wysokiej temperatury w produktach zawierających węglowodany i tłuszcze. Ziarna kawy, zanim trafią do sklepów poddawane są procesowi palenia i właśnie wtedy powstają w nich związki groźne dla naszego zdrowia.

    Projekt HEATOX, to praca grupy duńskich naukowców , którzy przy wsparciu Unii Europejskiej badają wpływ amidu kwasu akrylowego na zdrowie człowieka. Z dotychczasowych badań na zwierzętach, oraz analizując dane kobiet, które zapadły na nowotwór piersi , można wysnuć wnioski, że akrylamid jest winny  powstawaniu wielu zmian nowotworowych.
Badacze przypuszczają, że podczas obróbki termicznej produktów spożywczych, powstaje dodatkowo ok. 40-50 związków równie szkodliwych dla  zdrowia jak akrylamid. Nie od dziś wiadomo, że żywność poddana obróbce termicznej /spalona/ nie jest zdrowa, ale w przypadku kawy, jakoś o tym zapominamy.

   Inny problem to mikotoksyny - produkt wytwarzany przez grzyby pleśniowe. Wiele kaw zawiera je w swoim składzie mimo, że są to substancje odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, wady rozwojowe u noworodków, zaburzenia w obrębie układu odpornościowego i nerwowego, oraz  uszkodzenia nerek i wątroby.

Kawa to również problem dla przyszłych mam. Według badań profesora Sean Ward z University of Nevada School of Medicine, kawa utrudnia  zajście w ciążę. Jej działanie polega na
upośledzeniu skurczu mięśni odpowiedzialnych za transport komórki jajowej do macicy, co może doprowadzić do ciąży pozamacicznej , czyli zagnieżdżenie się zarodka w nieodpowiednim miejscu.

Pozostaje mi tylko apelować:
...zanim sięgniesz po następną filiżankę kawy pomyśl o swoim zdrowiu. Koncerny produkujące kawę nie powiedzą ci tego, co  już wiesz dzięki przeczytaniu powyższego tekstu.
Nasze długoletnie nawyki mogą stać się przyczyną powstania wielu chorób objawiających się w późniejszym wieku. Statystyki zachorowań na raka pokazują, że z roku na rok przybywa chorych zapadających na różnego rodzaju nowotwory.

                POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM.  RAZEM MOŻEMY  WIELE ZMIENIĆ.REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl


Źródło:
http://www.czytelniamedyczna.pl/2391,mikotoksyny-jako-zrodlo-zanieczyszczen-zywnosci-pochodzenia-roslinnego.html
http://www.google.pl/search?q=mikotoksyny+w+kawie&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
http://dziecisawazne.pl/grzyby-ukryte-w-kawie-szkodza/
http://medycyna24.pl/chcesz-zajsc-w-ciaze-pij-mniej-kawy
http://urodaizdrowie.pl/podgrzewania-pokarmow-czyli-jak-powstaje-akrylamid
http://linemed.pl/news/details/cId,1,id,378

__________________________________________________________________________________________
                                                    
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

__________________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz