niedziela, 8 lipca 2012

... A po nas choćby potop...

    Panika.... Tak jednym słowem należy określić poczynania polityków, o których dowiadujemy się z medialnych przekazów. Niemal każda informacja , to grom spływający z nieba, wyrządzający ogromne szkody w gospodarce, nie wspominając o konsekwencjach dotykających zwykłego obywatela . Tak zachowują się ludzie zdenerwowani  i przerażeni ,  czujący pętle niemocy zaciskającą się wokół ich szyi.

    O co tym razem chodzi?
Oczywiście o pieniądze , bo tych ciągle brakuje w budżecie, a potrzeby są coraz większe. Trzeba spłacać długi, nie mówiąc już o wydatkach bieżących państwa , a bez radykalnych posunięć problemu nie da się rozwiązać. Co więc robi rząd pana Tuska? Pokazuje swoje prawdziwe oblicze i zaczyna wyciskać pieniądze z wszystkiego co tylko się da....

   Po pierwsze -  minister Rostowski zarzucił haka  na kierowców. Każdy kto wjedzie w światło fotoradarów powinien zapłacić mandat. Dlaczego każdy? Bo minister wymyślił , że mandaty mają zasilić w 2012r budżet o kwotę 1,2 mld złotych.  Aby zrealizować plan - Donald Tusk zdecydował się na zakup kolejnych 300 urządzeń, które będą wyłapywać niedociągnięcia kierowców. A jeszcze nie tak dawno premier wypominał prezesowi Kaczyńskiemu, że radary przy drogach może ustawiać tylko ta osoba, która nie ma prawa jazdy... Punkt widzenia zmienia się od punktu siedzenia...

    Po drugie - państwo wyciąga rękę po dywidendy . Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo skoro Skarb Państwa jest właścicielem akcji niektórych spółek, to powinien żądać wypłaty dywidendy. Jedyne co dziwi to ich wysokość. Rząd wymusza na spółkach większe wypłaty, niż rekomendowały to ich zarządy ...

"Zarząd chciał, by spółka przeznaczyła na dywidendę 30 proc., ale decydujący głos należał do przedstawicieli MSP, którzy mają w ręku 32 proc. akcji. Podbili oni stawkę i spółka wypłaci posiadaczom akcji nie 3,4 mld, lecz prawie 5,7 mld zł (28,34 zł na akcję).
To połowa ubiegłorocznego rekordowego zysku miedziowego giganta. KGHM zarobił bowiem w 2011 r. na czysto ponad 11,3 mld zł."

    Do podobnych wymuszeń doszło również w innych spółkach należących do Skarbu Państwa. Wyższe od przewidywanych dywidendy zapłaci PZU, PGE i Tauron.
Sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że wymienione firmy odczują na własnej skórze podwyżkę zobowiązań wobec państwa - muszą zmienić plany inwestycyjne, a w niektórych przypadkach zaciągnąć długi. PZU zapewne przerzuci koszty na swoich klientów, którzy po raz kolejny zdziwią się wysokością opłat za polisy...
    Dziwi zachowanie polityków, że swoim działaniem przyczyniają się do pogorszenia sytuacji finansowej firm należących do spółek Skarbu Państwa. Co jednak mają robić gdy kasa państwowa jest pusta, a pojęcie - skuteczna reforma jest im nieznane?
Za wszelką cenę szukają możliwości pozyskania jakichkolwiek pieniędzy..., aby tylko ratować własną skórę.

"Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej wytyka rządowi, że jego głównym pomysłem na walkę z deficytem jest szukanie dodatkowych dochodów. - To działanie na krótką metę. Przy braku redukcji wydatków grozi porażką, bo niektóre źródła dochodów mogą wyschnąć, np. dywidendy. Trzeba pamiętać, że firmy działają w warunkach konkurencji i muszą móc się rozwijać - ostrzega ekspert KIG. "

    I trzeci kwiatuszek do kompletu , to informacja ministerstwa środowiska o planach zasilenia budżetu z ... prywatyzacji lasów. Temat co jakiś czas pojawia się w mediach i wywołuje spore emocje. Doskonale wiemy jaką funkcję pełni las jeśli chodzi o ekologię i każdy pomysł odnośnie ich prywatyzacji budzi w nas sprzeciw. Rząd jednak nie ustępuje i pracuje nad wyciągnięciem jak największej ilości pieniędzy bądź ze sprzedaży lasów , bądź z podatków ...

"Ministerstwo środowiska planuje zasilenie budżetu środkami z Lasów Państwowych. Według informacji PAP rozważa się prywatyzację części lasów. Możliwe zyski - 1,3 mld zł. W grę wchodzi też opodatkowanie transakcji drzewem."

     Za nieprzemyślane decyzje polityków znowu zapłacą zwykli ludzie, nie mówiąc już o skutkach dla środowiska. A jeszcze nie tak dawno czołowi politycy zarzekali się, że lasy należy wyłączyć z procesu prywatyzacji, bo służą " bezpieczeństwu ekologicznemu".
Widocznie coś zmieniło się w przekonaniach polityków , gdy tylko zauważyli, że ich dotychczasowe działania doprowadziły finanse Polski na skraj przepaści...

"Premier Donald Tusk, podczas spotkania z leśnikami z Nadleśnictwa Cisna (Podkarpackie) zapewnił, że rząd nie planuje zmieniać sposobu funkcjonowania Lasów Państwowych. Lasy będące pod nadzorem państwowym to wzorowy model nie tylko dla Polski - oświadczył premier."

"Gdyby ktokolwiek słyszał o tym, że mnie się pomawia o chęć prywatyzowania lasów, proszę o telefon. Sędzia jeszcze jest rozgrzany, załatwimy sprawę szybko - zażartował Bronisław Komorowski  na Krajowym Zjeździe Leśników w Jabłonnie. Dodał, że nie jest i nie będzie zwolennikiem prywatyzacji Lasów Państwowych.
Jak zaznaczył, słyszał już nawet modlitwy o to, by lasy pozostały własnością państwa polskiego. - I tak sobie myślałem: czy warto modlić się o coś, co jest oczywistością"

Gdy politycy wpadają w panikę, nie patrzą na  wcześniejsze deklaracje. Teraz liczy się tylko kasa, a potem ... będą się martwić inni...
... A po nas choćby  i potop...


REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl


Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Po_nas_cho%C4%87by_potop
http://finanse.wp.pl/kat,102634,title,Rzad-ma-plan-Zlupic-kierowcow-na-miliard,wid,14192573,wiadomosc_notow.html
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,12033628,Dywidendowe_zniwa_skarbu__Polowe_zaplaci_KGHM.html
http://biznes.interia.pl/gieldy/news/spolki-skarbu-panstwa-wyciskane-jak-cytryny,1816036
http://wyborcza.pl/1,91446,12088174,Resort_srodowiska_chce_zasilic_budzet_pieniedzmi_z.html
http://www.wprost.pl/ar/219311/Tusk-nikt-rozsadny-nie-chce-prywatyzowac-lasow/
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;prywatyzacji;lasow;panstwowych,154,0,680858.html
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/531711,tusk_zapewnia_nie_bedzie_prywatyzacji_lasow_panstwowych.html
http://polska.newsweek.pl/komorowski--nie-jestem-zwolennikiem-prywatyzacji-lasow,60501,1,1.html

____________________________________________________________________________________
                                                    
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

____________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz