poniedziałek, 9 lipca 2012

Po upadku stoczni nadchodzi czas by pożegnać się z Polską Zeglugą Morską.10 lipca 2012r.


    Ciekawe jaką macie Państwo wiedzę na temat Polskiej Żeglugi Morskiej?
Na pewno niewielką, bo ja - jako mieszkanka Szczecina  interesująca się sprawami gospodarki morskiej, też niewiele mogę o firmie powiedzieć. W mediach nie pojawia się zbyt wiele informacji na temat PŻM, a jeśli już to - zdawkowe , mówiące o kolejnych statkach budowanych przez polskiego armatora w ... chińskich stoczniach.

Na oficjalnej stronie firmy możemy przeczytać:

"Polska Żegluga Morska to jeden z największych w Europie przewoźników suchych ładunków masowych oraz światowy lider w transporcie siarki płynnej.
Polska Żegluga Morska ma status przedsiębiorstwa państwowego, jednak wszystkie działania w zakresie eksploatacji tonażu oraz inwestycji, prowadzone są samodzielnie bez udziału jakichkolwiek subsydiów ze strony państwa."

Tylko przyklasnąć tym informacjom. Skoro firma jest prężna, to pewnie sporo zarabia i ... dość mocno zasila  nasz budżet?

Nie do końca jest to prawda, ale PŻM rzeczywiście rozwija się prężnie i to dzięki ... politykom. Panowie rządzący pozwolili, aby firma zarejestrowała swoje statki w krajach zwanych " rajami podatkowymi", dzięki czemu nie musi płacić drakońskich podatków ... polskiemu fiskusowi. Tak więc PŻM zasila budżety Cypru, Malty, Panamy czy republiki Vanuatu na Oceanii... Jak się zapewne domyślacie - politycy mieli w tej dobroci... swój cel...

    W skład grupy PŻM wchodzi 9 spółek zagranicznych, pochodzących z takich krajów, jak
Luksemburg, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania,
Szwecja, Maroko i Cypr. Na temat ich zysków wiemy również niewiele , bo PŻM nie jest spółką akcyjną , więc nie musi dzielić się takimi wiadomościami. Jedno co wiemy z informacji medialnych to, jakie zyski osiągnęła za 2010r , a była to kwota  490 mln zł netto. Dla porównania - w roku 2009  zarobiła 105 mln zł.

    O zyskach za 2011r niestety nie mogę Państwu napisać, bo media oficjalnie nie podają tej informacji, a plotek marynarzy mówiących o kilku miliardach  - nie chcę rozsiewać.
Jedno  jest jednak pewne - nadszedł czas w którym politycy chcą dobrać się do tych pieniędzy, bo nie po to, dawali PŻM - owi fory, żeby nic z tego nie mieć.  Póki jednak PŻM nie jest spółką SP -  nie bardzo mogą cokolwiek zrobić.

"Przyjęty przez rząd projekt ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień skarbu państwa, wprowadza zapis przymusowej komercjalizacji do końca 2012 wszystkich przedsiębiorstw państwowych." / Komercjalizacja czyli przekształcenie firmy państwowej  w spółkę Skarbu Państwa/.

   Tylko patrzeć jak politycy zabiorą się za komercjalizację, bo zostało jeszcze w Polsce parę firm, które można dobrze sprzedać i dzięki temu częściowo załatać dziurę budżetową. Kupcy też się znajdą, bo są tacy armatorzy, którym nie podoba się konkurent w postaci PŻM.
Politycy sprzedadzą go ... pardon! - oficjalnie sprywatyzują i sporo na tym zarobią, a nowy właściciel - rozłoży firmę na łopatki...., bo konkurencja nie jest mu potrzebna.

    Polska Żegluga Morska zatrudnia obecnie ok. 4000 pracowników. Większość z nich pochodzi ze Szczecina i okolic. Spółka posiada 80 statków w tym 73 masowce. Dysponuje również również 4 promami.
W obecnym roku szczeciński armator odbierze 13 nowych statków wybudowanych w stoczniach chińskich, a każdy z nich generuje 40 nowych miejsc prac...

Tylko patrzeć jak politycy zmiotą z naszego widnokręgu jedną z ostatnich ...dobrze prosperujących polskich firm...
Czy nie można w spokoju zostawić tych firm, które oparły się kryzysowi - generują zyski i ... stwarzają nowe miejsca pracy? Nie... Nasi politycy myślą tylko o zyskach własnych i wspierają biznesy międzynarodowych korporacji dążących do utworzenia światowego monopolu.

"Nie ma przykładu komercjalizacji zakończonej sukcesem w tym sektorze gospodarki" - powiedział kpt. ż. w. Marian Gmiterek, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Marynarzy PŻM

Czy pozwolimy politykom zniszczyć gospodarkę naszego kraju?
Apeluję do wszystkich osób, którym nie jest obojętny los Polski: zacznijmy działać. Odsuńmy od władzy skorumpowanych polityków. Obecna elita polityczna zatraciła zdolność rządzenia krajem !!!


 REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl

Źródło:
http://www.polsteam.com.pl/firma
http://swiatbiznesu.com/Pol_miliarda_PZM-ab63-155-498.html
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/629425,pzm_powieksza_flote_kupi_w_tym_roku_w_chinach_13_statkow.html
http://www.strefabiznesu.gp24.pl/artykul/szczecin-pzm-boi-sie-komercjalizacji-45153.html?quicktabs_qt_top_rated=0&quicktabs_qt_forum=1

__________________________________________________________________________________
                                                  
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

__________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz