czwartek, 5 lipca 2012

Prywatyzacja po polsku...

    Spójrzmy dookoła siebie. Z zasięgu naszych oczu zniknęły perełki polskiej gospodarki, a wiele dobrze prosperujących zakładów pracy, awansowało do miana firm o zasięgu lokalnym.
Co się stało?
    Politycy i część ekonomistów - dodajmy tych , którzy są pod wpływem tych pierwszych, twierdzą, że zadziałała niewidzialna ręka rynku i to co było niekonkurencyjne musiało upaść.
Czy aby na pewno jest to prawda?


Historia pewnej firmy. / Nazwiska osób zostały zmienione/.

   
Początek 1999 roku. Firma Zwoltex  ze Zduńskiej Woli , czołowy polski producent w zakresie wyrobów z frotte  i koców, zatrudnia nowych pracowników. Powstaje dobrze prosperujący dział sprzedaży stworzony z osób wywodzących się z różnych regionów polski, które pozyskują dla firmy nowych odbiorców. Równocześnie rozwijany jest  eksport do krajów śródziemnomorskich. Sprzedaż rośnie na tyle, że firma nie może nadążyć z wyprodukowaniem zamówionych towarów.

    W opisywanym czasie prezesem firmy jest pan Iksiński, zatrudniony na dość sprytnie sformułowanym kontrakcie. W umowie zawarto klauzulę mówiąca, że jeśli prezes Iksiński  będzie musiał odejść z pracy przed zakończeniem ustalonego w kontrakcie terminu - otrzyma  rekompensatę pieniężną, której wysokość -  jak na tamte czasy ... przyprawiała o ból głowy. Nie trzeba było długo czekać, a prezes doprowadził do konfliktu ze związkami zawodowymi i ... na życzenie załogi ..."musiał" odejść. Bogatszy o kilka zer na koncie, przeszedł do kolejnej firmy, by rozpocząć w niej podobny proceder... I to był pierwszy moment, kiedy firma została okradziona.

    Nowy prezes firmy, bliski przyjaciel głównego ekonomisty polski - pan Kowalski , został przywieziony " w teczce". Jego nominacja nie była przypadkowa - zbliżały się wybory do parlamentu, a on - jako członek Unii Wolności , kandydował do senatu. Nie jest tajemnicą, że kampania kosztuje, więc bycie prezesem w dobrze prosperującej firmie, stwarza  różne możliwości. .
Scenariusz prezesa był prosty. Wyciągnąć z firmy ile się da i jak się da, żeby zasilić konto własne i swojej partii.  Pierwszym punktem planu było zatrudnienie psychologa, który miał skłócić załogę i wprowadzić atmosferę niepokoju. Strach i niepewność jutra miały obniżyć czujność pracowników odnośnie poczynań prezesa.

    W ramach tzw. restrukturyzacji zakładu rozpoczęto masowe zwolnienia pracowników, mimo że produkcja nie mogła wywiązać się ze zobowiązań wobec swoich klientów. Zespół sprzedaży składający się z przedstawicieli handlowych został rozmontowany , a dyrektor do spraw sprzedaży zmuszona do odejścia. Dlaczego?
Po wyciągnięciu z firmy wszystkiego co się da, należało obniżyć jej wartość , bo ...  prywatyzacja polegała na sprzedaży z góry ustalonej osobie, która nie chciała się za bardzo  wykosztowywać.

    W tym samym czasie prezes zarządził zmianę logo firmy. Dziwne posunięcie, bo na rozpoznawalność logo pracuje się latami i zmiana znaku  na rynku jest dość ryzykowna. Gdy jednak nie wiadomo o co chodzi , to na pewno chodzi o pieniądze. Za zmianę szaty graficznej , zapłacono wyjątkowo dużą kwotę, która jak się później okazało, zastała przeznaczona na wyprodukowanie plakatów wyborczych prezesa Kowalskiego. Jakby tego było mało, prezes zatrudnił swoich ludzi , w tym także własnego kuzyna, którzy prowadzili dalszą destrukcję firmy. Wśród wielu wydatków  znalazła się kolejna suma, która mocno obciążyła finanse firmy. Tym razem chodziło o wykupienie miejsca wystawienniczego na Targach w Poznaniu. W roku w którym zaczął pracować prezes koszt uczestniczenia w targach był wyjątkowo duży - we wcześniejszych sezonach ... nie spotykany. Za wydane pieniądze - prezes miał opłacone ulotki, banery i inne materiały reklamowe dotyczące jego kampanii...

    Jeszcze zapomnieliśmy o ...  sondażach. Przecież każda szanująca się partia zleca wykonanie sondaży, a to przecież nie jest tanie. Tak więc pan Kowalski i na to znalazł sposób. Pod przykrywką zamówienia opinii na temat pozycji firmy Zwoltex  na rynku, wyprowadził z firmy pieniądze, które w rzeczywistości trafiły do pracowni zajmującej się badaniem opinii publicznej, ale ... na temat pozycji Unii Wolności w przestrzeni politycznej....

    I tak można by pisać i pisać. Oczywiście, żadna firma nie wytrzyma takich obciążeń finansowych, gdy dodatkowo rozmontowuje się dział sprzedaży i marketingu.
Zwoltex   stanął na skraju bankructwa... W ramach ratunku został oczywiście sprzedany  czyli .... według nomenklatury polityków - sprywatyzowany. Właściciel - przyjaciel prezesa i głównego ekonomisty polski - kupił ją za śmieszne pieniądze. Teraz istnieje jako firma lokalna, bez większych perspektyw na rozwój.

    Na pewno ciekawi państwa co robi prezes Kowalski? Nie, nie dostał się do senatu. Może dlatego, że część załogi zauważyła jego działania. Wysyłała pisma do NIK-u, do biur poselskich z prośbą o interwencję. Pomoc oczywiście nie nadeszła, ale... determinacja załogi trochę pomogła. Unia Wolności zaopiekowała się swoim członkiem - prezes zaczął pokazywać się w telewizji u boku głównego ekonomisty kraju, co miało pokazać, że jest nieskazitelnie czysty, a sama partia rozpoczęła ogólnopolską kampanię " Czyste ręce"...

     Tak wyglądają czyste ręce polskich polityków... i prywatyzacja rodzimych zakładów pracy.
Trzeba być wyjątkowym draniem, żeby oznajmić światu, że polskie firmy nie wytrzymały konkurencji z zachodnimi. Nie wytrzymały ... złodziejskich zakusów naszych polityków. Taka jest prawda o polskich firmach... ,  taka jest prawda o polskich stoczniach....
                                               
__________________________________________________________________________________________
                                                    
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

__________________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz