środa, 11 lipca 2012

Zmowa

12 lipca 2012r.

 Pamiętacie Państwo powieść Władysława Reymonta " Ziemia obiecana"?
Na pewno nie wszyscy, bo nie jest to lektura obowiązkowa, więc rzadko kto po nią sięga. A szkoda, bo perełki beletrystyczne warto znać nie tylko dlatego, że zostały zauważone przez krytyków. Wiele z nich to skarbnice wiedzy na temat życia i mechanizmów nim rządzących.
Chciałabym przypomnieć Państwu rozmowę Żyda Grosglika z młodym Morycem...

  Żyd Grosglik -" Ja panu dobrze życzę, powiedziałem to, co myślę, co myśli cała nasza Łódź. Pan sam powiedz, po co im /przyp. autorki - Polakom/  fabryki! Nie mogą oni siedzieć na wsi, trzymać wyścigowe konie, jeździć za granicę, polować, romansować z cudzymi żonami, robić politykę i wielki szyk po świecie! Im się zachciało fabryk i "uszlachetniania produkcji", im się zdaje, że to angielski koń, co jemu można dać prostą chamską kobyłę za żonę, a ona zaraz urodzi samego lorda! - wołał z politowaniem i zgrozą.
- Żeby oni mogli siedzieć na wsi i bawić się, to by z pewnością nie było w Łodzi ani jednego Polaka.
- Niech przychodzą! jest tyle miejsc... stróżów, woźnych, stangretów, oni takie rzeczy dobrze robią, oni są do tego specjaliści, ale po co im się brać do nie swoich rzeczy, dlaczego oni nam mają psuć interesy? "...

    Przytoczyłam Państwu fragment powieści Reymonta opisujący zmowę jaką zawarli między sobą żydowscy kupcy, przeciw polskim przedsiębiorcom...  Handel i cała gospodarka miały być w żydowskich rękach ...

    Zmowy to zjawisko występujące również współcześnie. Wykrycie ich grozi wysokimi karami dla firm uczestniczących w niechlubnym procederze
Co jednak gdy do zmowy dochodzi między politykami?

    Jeśli są to politycy wywodzący się z różnych partii , działający wspólnie na szkodę  kraju - powinni być natychmiast pozbawieni władzy i osądzeni.. Gdy mówimy o politykach z różnych krajów wspólnie doprowadzający do wyniszczenia  państw, powinni być dotkliwie ukarani. Trudno jest jednak udowodnić politykom zmowę, bo zawsze mogą się wytłumaczyć ... pomyłką w ocenie sytuacji, kryzysem czy np. zmianami warunków umowy...

    Rzadko dochodzi do karania polityków w Polsce mimo, że  istnieje instytucja Trybunału Stanu. Można wręcz stwierdzić, że jest to instytucja nieaktywna, bo jak do tej pory żaden polityk nie usłyszał wyroku za swoje postępowanie.
Miejmy jednak nadzieję, że rolę Trybunału Stanu przejmie samo społeczeństwo, bo tam gdzie prawo staje się niewydolne -  zaczyna się bunt obywateli. Im więcej niesprawiedliwości i złych decyzji polityków , tym większe i gwałtowniejsze jest oburzenie zwykłych ludzi.... A miarka powoli się przebiera.

    Dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Polskiego Związku Działkowców to nic innego jak kolejny element politycznej gry.... Nie chodzi tu o sam werdykt, ale o czas kiedy zajęto się sprawą działkowców...- upadające polskie firmy; rosnące bezrobocie; narastające zdenerwowanie i strach przed przyszłością ... Co jeszcze powinni zrobić politycy , by ludzie poczuli się bezradni i stłumieni narastającymi problemami?
Trzeba stworzyć sytuację by zaczęli tracić grunt pod nogami, by poczuli się zagubieni i ... zniechęceni do jakiegokolwiek działania. Tym razem politycy uderzyli przede wszystkim w ludzi starszych .
 Przypomnę, że chodzi o 4 mln osób, które korzystają z 966  tysięcy działek , zajmujących łącznie 43 tys hektarów. Dla rządu jest to łakomy kąsek, bo działki leżą w pobliżu dużych miast.  Przejęcie ich i sprzedanie  prywatnym inwestorom przyniosłoby spore wpływy do budżetu... Nie ważne, że tereny zielone są płucami miast. Liczy się biznes i to taki, na który żadnego wpływu nie mają zwykli obywatele.

    Platforma Obywatelska ma 18 miesięcy na zmianę  prawa, aby było zgodne z konstytucją -1,5  roku to naprawdę dużo czasu, ale  politycy  na ogół nie śpieszą się z takimi  ustawami, z których nie ma dla nich pieniędzy. Ich determinacja w działaniu  będzie wyznacznikiem prawdziwych intencji w stosunku do działkowców.

    Dzisiejszy werdykt Trybunału Konstytucyjnego oceniany jest jako wytknięcie błędów w ustawie, co nie powinno mieć wpływu na sytuację samych  działkowców. Czy aby na pewno?
Politycy robią wszystko by sprzedać państwowe lasy, więc co ich powstrzyma przed sprzedażą terenów działkowych?
Wszak Polacy najlepiej nadają się na stróżów, woźnych i stangretów, ... a na emeryturze...najlepiej niech umierają.


REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.plŹródło:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/643268,Trybunal-prawo-o-dzialkach-jest-niekonstytucyjne
http://budownictwo.wnp.pl/ogrodki-dzialkowe-niezgodne-z-konstytucja,174307_1_0_0.html
"Ziemia Obiecana" - Wł. Reymont - fragment

__________________________________________________________________________________                                               
                                               OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

__________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz