poniedziałek, 11 lutego 2013

Energetyczny podstęp.



  

     Co jakiś czas powinniśmy powrócić do tematu mającego ogromne znaczenie dla rozwoju całej Europy. Chodzi o kwestię bezpieczeństwa energetycznego.

   Informacje medialne dotyczące pozyskiwania energii nie zawsze pokazują w jak trudnym położeniu znalazła się Unia Europejska, a co za tym idzie - i Polska. Nie mówią także , że istnieje na świecie  mocarstwo, którego  celem jest stworzenie monopolu na dostarczanie ropy i gazu. Mowa oczywiście o Rosji i jej bezwzględnych przywódcach.
   
    W momencie gdy unijni politycy prześcigają się w wymyślaniu kolejnych - do niczego nie potrzebnych ustaw związanych z emisją dwutlenku węgla,... gdy trwa rozdmuchana do granic możliwości dyskusja na temat związków i małżeństw homoseksualnych - Rosja podejmuje decyzje, które w przyszłości zaważą na losach wielu państw ...

  16 kwietnia 2012 r. podpisano jedno z najważniejszych porozumień na rynku energii w ostatnich latach. Dotyczy ono współpracy pomiędzy dwoma gigantami - rosyjskim koncernem Rosnieft i amerykańskim koncernem ExxonMobil.

 Umowa dotyczy eksploatacji złóż  znajdujących się na terenie Arktyki, na Morzu Czarnym, w Kanadzie i USA. Do tak znaczącego porozumienia doszło między firmą rosyjską -  Rosnieft i amerykańską -Exxon Mobil....
Od tego też momentu zaczęła się gra Kremla. Z jednej strony - dzięki zawartej umowie Rosjan z Amerykanami  - Unia Europejska została odsunięta od możliwości brania udziału w eksploatowaniu  zasobnych złóż ropy naftowej, z drugiej - Amerykanie zostali wciągnięci  w pułapkę, z której trudno będzie się im wydostać.

 Na czym polega rosyjski podstęp?

  Rosjanie postanowili działać perspektywicznie, udając odpowiedzialnego partnera biznesowego. Prawdziwym celem państwa kierowanego przez Władimira Putina jest jednak wykorzystanie zasobności amerykańskiej firmy, przy jak najmniejszym zaangażowaniu finansowym strony rosyjskiej. Według umowy - Exxon Mobile zainwestuje w rosyjskie złoża, mieszczące się na Morzu Arktycznym - 500 mld dolarów.  W zamian firma amerykańska  - według umowy na dziś - będzie mogła eksploatować złoża na M .Karskim.

Dziwi mnie, że nikt nie ostrzegł Amerykanów przed układaniem się z Rosjanami w kwestii tematów obejmujących zagadnienia eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu. Patrząc tylko na ogólne zapisy umowy  widać, że europejski monopolista gra nieuczciwie... W utworzonych dwóch spółkach
typu joint venture, Rosnieft otrzyma w  66,7 proc. udziałów, natomiast Exxon Mobil - 33,3 proc.

Rozumiem, że Putin musiał czymś zainteresować Exxona skoro ten poszedł na takie warunki. Smakołykiem dla amerykańskiej firmy stały się podatki. Kto jednak zna Rosjan i z nimi współpracuje ten wie, że w ich państwie nie ma nic pewnego.

"Ważnym elementem rosyjskiej oferty dla Amerykanów była kwestia podatków od eksploatowanych w przyszłości złóż. Zniesienie cła eksportowego, obcięcie podatku na wydobycie minerałów oraz ustabilizowanie ich na 15 lat było dla Amerykanów kuszącą ofertą."
A co z tego tortu otrzyma strona rosyjska?

" Rosyjski koncern otrzyma 30 proc. udziałów w prowadzonych przez ExxonMobil projektach eksploatacji złóż w Teksasie, kanadyjskiej prowincji Alberta oraz podmorskich złożach Zatoki Meksykańskiej. Dzięki temu Rosnieft będzie mógł przetransferować know-how ze Stanów Zjednoczonych na zachodni region Syberii, gdzie rosyjski koncern posiada złoża ropy szacowane na 1,7 mld ton"

    Jednym z najważniejszych elementów umowy, który jest znacznym sukcesem Rosnieftu jest to, że koncern będzie miał dostęp do amerykańskiej technologii. Dzięki temu ,Rosjanie będą mogli spokojnie rozpocząć eksploatację własnych złóż, z których do tej pory  nie mogli korzystać.

   Co  jest jeszcze niepokojącego w umowie między Exxon Mobil, a Rosnieftem? To, że Rosjanom nigdy nie można ufać. Ich przyjazne gesty i otwartość na współpracę nie gwarantują, że za moment nie zmienią zapisów umowy. Takie posunięcie zastosowali już wcześniej  wobec BP, więc dlaczego nie mieliby tego zrobić z inną firmą?

" Rosnieft, podobnie jak odpowiedzialny za rosyjskie rurociągi Transnieft, to firma, którą zarządzają funkcjonariusze rosyjskiego wywiadu. Nie przypadkiem na wielu ważnych stanowiskach znajdują się tam osoby, które przez wiele lat były w Rosyjskiej Służbie Wywiadu Zagranicznego (SWR) i właśnie działały na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiedzą zatem, jak grać z Amerykanami, aby wygrywać. Rosjanie wiedzieli, że sztywna strategia, jaką kiedyś przyjął Gazprom wobec Amerykanów się nie sprawdza. Przyjęli bardziej elastyczną taktykę."

    Rosjanie liczą na jeszcze jedną korzyść. Zaangażowanie tak wielkiego koncernu jak Exxon Mobil w eksploatację złóż ropy naftowej, spowoduje mniejsze inwestycje strony amerykańskiej w  gazonośne łupki, które - spędzają sen z oczu rosyjskim przywódcom. W ten sposób - przynajmniej częściowo - Rosjanie odciągną niektóre firmy od zaangażowania w pozyskiwanie gazu łupkowe , co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie eksploatacji gazonośnych łupków. Nie od dziś przecież wiadomo, że Rosja próbuje różnymi metodami ograniczyć rozwój przemysłu łupkowego..

   Sukcesem Rosji jest również to, że została dopuszczona do  eksploatacji niekonwencjonalnego złoża Hartman w kanadyjskim stanie Alberta (należącego do Exxonu). Prowadzone tam prace wydobywcze można nazwać technologiczną rewolucją,... która posłuży  Rosjanom przy eksploatacji własnych  niekonwencjonalnych złóż ....

A gdzie w tym wszystkim jest Unia?
   
   Unia dała się zepchnąć na boczny tor , jeśli chodzi o pozyskiwanie taniej ropy naftowej i gazu ziemnego. Aby zaspokoić potrzeby gospodarki będzie zmuszona do handlu z rosyjskimi koncernami - monopolistami na rynku energetycznym.
... A jeśli Rosjanom uda się  zablokować - lub znacznie ograniczyć wydobycie gazu łupkowego na terenie Unii - sytuacja państw wspólnoty będzie nie do pozazdroszczenia...

Nie można wykluczyć, że lobby rosyjskiego Gazpromu w Komisji i Parlamencie Europejskim doprowadzi do tak znacznego zaostrzenia przepisów środowiskowych, iż wydobycie gazu łupkowego w Polsce nie będzie się opłacało ze względów ekonomicznych.


             POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM.  RAZEM MOŻEMY  WIELE ZMIENIĆ.


 REKOMEDACJA: www.promocjazdrowia.szczecin.pl



Źródło:
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/rusza-paliwowa-ofensywa-kremla,1802860,4199
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,8838165,W_Polsce_trwa_goraczka_gazu_lupkowego__a_Rosja_boi.html
http://ebe.org.pl/aktualnosci/polska/pgnig-tylko-zakaz-ue-moze-zaklocic-rozwoj-lupkow-w-polsce.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, żeby komentarz zawierał merytoryczne treści odnoszące się do komentowanego artkułu.