środa, 27 lutego 2013

Polacy nic się nie stało. Niemcy znowu wygrali.

Przedstawiam Państwu panią Connie Hedegaard, komisarz unijną ds. walki z ociepleniem klimatu. Pani komisarz zasłynęła jako osoba , która niemal z fanatycznym uporem lansuje program ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Program nie jest do końca  jej pomysłem. Pani Hedegaard  z wykształcenia jest literaturoznawcą , a wcześniej pracowała w Danii jako dziennikarka. Jej kariera przypomina w dużej mierze karierę polskiej minister - pani Muchy, dla której premier szukał wolnego resortu, aby tylko udowodnić opinii publicznej, jak bardzo ceni sobie współpracę z kobietami. Jak kończą się takie działania , każdy widzi. Nie ma tygodnia byśmy nie słyszeli o absurdach dotyczących polskiego sportu. Podobnie jest w przypadku komisarz unijnej...

W 2004 premier Danii Anders Fogh Rasmussen powierzył jej urząd ministra środowiska, rok później została jednocześnie ministrem współpracy nordyckiej. W 2007 przeszła na stanowisko ministra ds. klimatu i energii. Pozostała na tej funkcji także w gabinecie Larsa Løkke Rasmussena.

Program lansowany przez panią Hedegaard nie dość, że nie opiera się na rzetelnych opracowaniach naukowych, to jeszcze szkodzi europejskiej gospodarce. Rozumiem, że pani komisarz nie dysponuje wykształceniem odpowiednim do zajmowanego stanowiska, ale ludzie inteligentni sami się dokształcają i całkiem nieźle potrafią sobie radzić z powierzonymi im obowiązkami.


Unia Europejska pod przewodnictwem pani komisarz dąży do obniżenia emisji dwutlenku węgla o 80% do 2050r. Takiej polityce sprzeciwia się Polska i kraje , których gospodarka oparta jest na energii w dużej mierze pozyskiwanej z węgla. Tak drastyczne ograniczenie emisji CO2 wiążą się z całkowitym przestawieniem gospodarki na inne źródła energii . Takie posuniecie generuje ogromne koszty, na które większości krajów Europy środkowej po prostu nie stać.

    Tymczasem Unia nadal brnie w politykę szkodzącą krajom wspólnoty. Zamiast szukać oszczędności, które pomogą w walce z kryzysem - ingeruje w politykę limitów na emisje CO2.
Komisja Europejska postanowiła w ostatnich dniach wpłynąć na cenę pozwoleń na emisję CO2 uważając , że są za tanie. Zasugerowała  wprowadzenie mechanizmów, które jej zdaniem wpłynęłyby na  pobudzenie tzw. "zielonych inwestycji".
Wszystko wygląda na to, że Unia Europejska wszelkimi możliwymi sposobami, chce odciągnąć kraje europejskie od taniego źródła energii, jakim jest węgiel.

Komu na tym zależy?
Zapewne tym grupom biznesu, które chcą zmniejszyć konkurencyjność gospodarki europejskiej na świecie, a także tym, którym zależy na zadłużaniu się krajów wspólnoty. Jeśli odejdziemy od węgla, wzrost zadłużenia krajów, które wykorzystują go w przemyśle, będzie zatrważający.

Polska od początku sprzeciwia się planowi KE w sprawie pozwoleń na emisję CO2, argumentując, że to administracyjna ingerencja w rynek. Minister środowiska Marcin Korolec przedstawił niedawno w Brukseli analizę, która wskazuje na możliwą stratę ok. 1 mld euro przychodów budżetowych w latach 2013-20 na skutek zawieszenia aukcji 900 mln pozwoleń.

Wielu ekspertów twierdzi, że  powrót do polityki energetycznej powiązanej z węglem jest nieunikniony. Pozostaje tylko pytanie, kiedy to nastąpi? Czy wtedy, gdy już wybudujemy kilka elektrowni atomowych, gdy państwo zadłuży się na kolejne miliardy euro? Wtedy zapewne "świat nauki" ogłosi wszem i wobec, że węgiel jest tanim i bezpiecznym dla środowiska źródłem energii elektrycznej. Niemcy i inne  kraje Europy przestawią się na węgiel jako tanie źródło energii, a my pozostaniemy z drogimi i przestarzałymi ... elektrowniami atomowymi...

"... Decyzja niemiecka o wycofaniu się z atomu niesie również sporą niepewność, np. co do skutków jej finansowania.....Myślę, że będzie to trudny element do przejścia, bo nie jest wykluczone, że Niemcy będą chcieli przenieść problemy wynikające ze zmiany swojej strategii energetycznej na obszar europejski, by koszty zmian rozłożyły się na większą liczbę krajów...Niemcy po rezygnacji z atomu są zmuszeni do powrotu do węgla - Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej.                                                                       *    *    *

                    POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM. RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ!


Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Connie_Hedegaard
http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/redukcja;emisji;co2;polskie;weto;przepadnie,255,0,1046783.html
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/pe-buduja-koalicje-przeciw-polsce,1894537,4199
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/globalne_nieocieplenie_nowy_raport_naukowcow_83713-2--1-d.html
http://biznes.pl/magazyny/energetyka/wybudujemy-dwie-elektrownie-atomowe,5198993,magazyn-detal.html

2 komentarze:

 1. Pani Mariolu, dziękuję bardzo za te wszystkie artykuły, które są dla mnie jednym z niewielu, rzetelnym źródłem informacji. Oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za pozytywną opinię.
   Pozdrawiam
   Mariola Grabowska

   Usuń