czwartek, 28 lutego 2013

W kolejce do bankructwa - miejsce dla Słowenii.

    Trwająca w Polsce dyskusja na temat przystąpienia Polski do strefy euro, każe nam bacznie obserwować  gospodarki krajów będących członkami "elity europejskiej".
W wielu kręgach dyskusyjnych podkreśla się, jak ważne jest zwrócenie uwagi na doświadczenia  krajów, które przystąpiły w ostatnim czasie do eurozone. Jako przykład podawana jest m.in Słowenia, która 1 stycznia 2007r zdecydowała się na rezygnację z narodowej waluty..

Jak obecnie przedstawia się sytuacja Słowenii?

Wczorajszy dzień odsłonił problemy dwumilionowego społeczeństwa , dostrzegającego widmo  katastrofy narastającej od momentu wejścia Słowenii do strefy euro.  Parlament Słowenii przyjął wniosek opozycji o wotum nieufności dla centroprawicowego rządu - zamieszanego w skandal korupcyjny  - Janeza Janszy. Decyzja zapadła wieczorem 27.02.2013r.

 Mandat utworzenia nowego gabinetu powierzono 42-letniej Alence Bratuszek, finansowej ekspertce i od niedawna szefowej centrolewicowej partii Pozytywna Słowenia. Jest ona pierwszą kobietą premierem w historii Słowenii

Parlament Słowenii składa się z dwóch izb  - Zgromadzenia Państwowego (90 deputowanych) oraz 40-osobowej Rady Państwowej, w której zasiadają przedstawiciele regionów, środowisk zawodowych ...
Kadencja prezydenta trwa 5 lat. Premierowi podlega 19 ministrów. Wniosek o wotum nieufności złożyła lewicująca partia Pozytywna Słowenia. Poparło go 55 deputowanych,  33 było przeciw.

Za główne przyczyny odpowiedzialne za odwołanie rządu podaje się korupcję elit politycznych, a także deficyt budżetowy i kiepską kondycję sektora bankowego, borykającego się ze złymi pożyczkami.

O nieprawidłowościach w deklaracjach majątkowych Janszy i Jankovicia poinformowała 8 stycznia komisja antykorupcyjna. Majątek premiera miał wzrosnąć w niejasny sposób co najmniej o 210 tys. euro, a mera stolicy - o 2,4 mln euro. Obaj politycy twierdzą, że są niewinni.

Zadłużenie Słowenii wzrosło: z  21,9 proc. PKB w 2008r. do 47,6 proc. PKB w 2011 r. bezrobocie odpowiednio 5,2% do 8,6%.

Niezadowolenie dwumilionowego społeczeństwa  związane jest również  z   polityką zaciskania pasa, prowadzoną przez ustępujący rząd.

Dyskusyjne są także decyzje premiera związane z projektem rozszerzania współpracy z Rosją.
Premier Janez Jansza porozumiał się z Władimirem Putinem w sprawie budowy ropociągu  "Gazociąg Południowy". Zaplanowana inwestycja stała się priorytetem dla krajów biorących udział w przedsięwzięciu, a zarazem ciężkim balastem dla i tak nadszarpniętych budżetów państwowych.Władimir Putin po raz kolejny okazał się świetnym strategiem: tylko sobie znanymi sposobami
 / w domyśle szantaż i korupcja / wyciągnął rękę po pieniądze krajów, których nie stać na tak kosztowne inwestycje. Realizując plan uzależnienia Europy od rosyjskiej ropy i gazu, pozostawia spustoszenie w budżetach krajów z którymi współpracuje...

Co dalej będzie działo się ze Słowenią?
Jeśli społeczeństwo nie obudzi się z letargu , podzielą losy krajów "bankrutów". Przyszłość jest przewidywalna..., mając w pamięci historię Grecji, Portugalii, Cypru...
- prywatyzacja tych firm, które można jeszcze sprzedać obcemu kapitałowi,
- pomoc finansowa Unii, która staje się być konieczną dla ratowania finansów kraju
- ostre zaciskanie pasa i życie na smyczy banków...

Czy nadal pozwolimy rządowi Tuska prowadzić nas w kierunku strefy euro?
Prezydent RP właśnie podpisał ustawę ratyfikującą pakt fiskalny...

                                                                     *   *   *

                POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM. RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ!

ŹRÓDŁO:
http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/statystyka/slowenia,23.html
http://fakty.interia.pl/swiat/news/slowenia-opozycja-obalila-rzad-janszy,1897343
http://polish.ruvr.ru/2012_11_14/Slowenia-Rosja-gazociag-poludniowy/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz