niedziela, 10 marca 2013

Zagęszczanie atmosfery wokół Iranu


Na wojnie można stracić, ale można i dużo zyskać. Wszystko zależy od tego po czyjej stronie stoimy i jaką pełnimy w niej rolę. Jeśli okażemy się złymi aktorami - możemy wiele stracić. Tak było z Saddamem Husajnem , o czym donosi "Sunday Telgraph"

Doradca prezydenta Busha  - Stephen Hadley twierdzi, że do wojny w Iraku doszło, gdyż Amerykanie i Brytyjczycy nie przejrzeli gry Saddama Husajna. Iracki dyktator rzeczywiście nie miał broni masowego rażenia - zniszczył ją zgodnie z rezolucją ONZ, ale na użytek Iranu udawał, że ma ją nadal - i udawał zbyt skutecznie.

Podobnie dzieje się dzisiaj, w przypadku Iranu.

Prezydent  Iranu Mahmud Ahmadineżad kreuje się na przywódcę wielkiego narodu, który nie boi się interwencji militarnej , ani ze strony USA, ani ze strony Izraela.  Daje do zrozumienia, że kraj jest na tyle silny, że odeprze siły każdego wroga .  Postawa prezydenta może być odczytana jako potwierdzenie  , że Iran posiada  broń nuklearną. Trudno stwierdzić , co skłoniło go do przyjęcia takiej  taktyki. Wydaje się,  że kategoryczne dementowanie  wszelkich insynuacji na temat broni , byłoby lepszym rozwiązaniem. Może jest to wynik islamskiej dumy , a może podpowiedzi osób, którym  zależy, aby do takiego konfliktu doszło.

Temat Iranu nie jest prosty do wytłumaczenia przeciętnemu Europejczykowi. Trzeba dość dokładnie wgłębić się w historię stosunków tego kraju z państwami Azji, Azji Mniejszej, Rosji, czy USA, żeby zrozumieć na czym polega problem Persów. Skupmy się więc na tym co obecnie jest najważniejsze.

Teheran prowadząc politykę anty amerykańską, w ostatnich latach dość mocno umocnił kontakty z Rosją.

Od 2003 r. Rosja uaktywniła się odnośnie współpracy z Iranem, co nie dziwi, gdyż kraje posiadające duże złoża gazu ziemnego lub ropy należą do grupy państw , którymi szczególnie się interesuje.

Iran zajmuje drugie po Rosji miejsce pod względem zasobów gazu ziemnego (15% zasobów światowych) oraz jest istotnym eksporterem ropy naftowej. Czynniki te powodują, że Rosja jest zainteresowana zarówno obecnością w irańskim sektorze naftowo-gazowym, jak i wpływem na irańską politykę eksportową (zwłaszcza w dziedzinie gazu ziemnego).

Prawo obowiązujące w Iranie nie pozwala jednak, aby Rosja - jej koncerny paliwowe - mogły poprzez zawarte umowy eksploatować tamtejsze złoża gazu.

Irański sektor naftowo-gazowy stanowi konstytucyjnie własność państwa, zgodnie z prawem zagraniczne firmy mogą być udziałowcami projektu tylko w fazie inwestycyjnej, po jej zakończeniu muszą odsprzedać udziały operatorowi irańskiemu.

Do tej pory Moskwa zadowalała się współpracą w ramach budowy elektrowni atomowej w Buszer oraz pracami inwestycyjnymi w których czynny udział brał Gazprom. Mimo, że konsorcjum różnymi metodami zabiegało o zwiększenie swojej roli na irańskim rynku , musiało pogodzić się z porażką.

Rosja nie dała jednak za wygraną . Co prawda dostosowała się do sankcji międzynarodowych nałożonych na Iran i wstrzymała dostawy broni, ale próbowała swych sił w innych dziedzinach - na polu nauki i wymiany technologicznej.
Sposób funkcjonowania państwa irańskiego, gdzie oprócz prezydenta ważną role odgrywa przywódca duchowy powoduje, że Moskwa nie mogła zrealizować swoich planów  inwestycyjnych, a zarazem nie chciała dopuścić do tego, by Iran konkurował z nią na rynku. Jedynym sposobem na pozbycie się rywala było jego osłabienie.

W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami   dość dużego natłoku informacyjnego dotyczącego wydarzeń, związanych bezpośrednio z Iranem. W momencie gdy się je usystematyzuje , łatwo zauważyć, że  "niewidzialna ręka" mediów, próbowała dyskretnie sterować opinią publiczną... Wszystko to działo się przed zaplanowanymi na koniec lutego 2013 r rozmowami Iranu z międzynarodowymi mediatorami. Poniżej  tekstu zamieściłam kalendarium informacji podawanych głównie przez media rosyjskie.

W dniach 26 - 27 lutego odbyło się w Ałma -Acie spotkanie międzynarodowej "szóstki" z przedstawicielami Iranu, które miało doprowadzić do złagodzenia obowiązujących sankcji i rezygnacji z nowych, w zamian za pewne ustępstwa ze strony Persów.

Priorytetem obecnego etapu rozmów jest wstrzymanie przez Iran wzbogacania uranu do 20% w obiekcie w mieście Fordu. Stanowisko „szóstki” (Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) sformułował w wywiadzie dla dziennikarzy wiceszef rosyjskiego MSZ. Zdaniem Siergieja Riabkowa, jeśli strona irańska zgadza się z tymi propozycjami, to „szóstka” gotowa jest złagodzić presję sankcji oraz nie wprowadzać kolejnych sankcji w linii Rada Bezpieczeństwa-ONZ.

Ciekawostką jest to, że w przygotowanym przeze mnie kalendarium pojawia się obiekt w mieście Fordu. 27.01.2013 r. doszło tam do wybuchu, chociaż ... nie ma oficjalnego potwierdzenia tego zdarzenia.
Kto wie czy informacja nie była tylko medialnym newsem przygotowanym po to by wywołać większe  zaniepokojenie działaniami Iranu na rzecz budowy broni jądrowej.

Innym dziwnym zbiegiem okoliczności było to, że w momencie gdy państwa "szóstki" były skłonne pójść w kierunku złagodzenia sankcji wobec Iranu, brytyjska gazeta Daily Telegraph opublikowała zdjęcie satelitarne, na którym  widać było obłok  pary unoszącej się nad obiektem w Araku, gdzie znajduje się reaktor, który ma być w 2014 r.oddany do użytku.
Eksperci po przeanalizowaniu zdjęcia stwierdzili, że jest to dowód potwierdzający prowadzenie przez  Iran prac nad pozyskaniem plutonu, wykorzystywanym  przy produkcji ładunków jądrowych.

Diagnoza sprawiła, ze powrócono do dyskusji o projekcie zbombardowania obiektów irańskich mimo, że ... jak powiedział dyrektor Centrum Badań Politycznych - Władimir Jewsiejew - produkcja plutonu , która jest mało prawdopodobna - nie świadczy, że chodzi o wyprodukowanie bomby.

W tym momencie należy również nadmienić, że partnerem Daily Telegraph, która udostępniła zdjęcie satelitarne jest rosyjska  "Gazieta".


 Mimo nałożonych sankcji na Iran Rosja nie dostosowuje się do embarga i nadal prowadzi swoją grę.

Małe rosyjskie banki uczestniczą w operacjach finansowania eksportu irańskiej ropy - przyznał we wtorek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Embargo na eksport irańskiej ropy to część sankcji USA i UE wobec Teheranu.
"Duże banki (z powodu międzynarodowego embarga) nie uczestniczą w tych operacjach, małe - tak" - powiedział minister Nowak dziennikarzom na początku lutego 2013r.


Iran nie pozostał dłużny i zaproponował stronie rosyjskiej udział w zagospodarowaniu złóż gazu i ropy naftowej.

Jak widać polityka Władimira Putina powoli przynosi skutek. Po wielu latach pracy w trakcie których negocjował ze stroną irańską - w tym w 2007 r odbył  spotkanie z przywódcą duchowym Iranu  - co było dużym ewenementem w historii polityki obydwu krajów - Rosja wreszcie może odetchnąć. Opinia międzynarodowa jest przygotowywana na zbrojną interwencję, a firmy rosyjskie zaczynają czerpać korzyści z  irańskich bogactw naturalnych...

Wojnę zaczyna się w mediach ....
11.12.2012 r.
We wrześniu Iran i Korea Płn. podpisały porozumienie o rozszerzeniu współpracy, najprawdopodobniej w celu wzmocnienia współpracy w zakresie wojskowości i technologii nuklearnej - podała japońska agencja Kyodo , powołując się na zachodnie źródło dyplomatyczne.
Według agencji Iran miał z tej wymiany uzyskać pomoc m.in. przy miniaturyzacji głowic bojowych, a Korea Północna - know-how niezbędne w budownictwie publicznymResort spraw zagranicznych Iranu, zaprzeczył doniesieniu o współpracy odnośnie badań nad pociskami rakietowymi oraz rozwojem technologii nuklearnej

5.01.2013 r.
Elektrownia Buszer w Iranie została podłączona do narodowego systemu energetycznego  i działa w 100% swoich możliwości – poinformował szef Organizacji ds. Energii Atomowej Islamskiej Republiki Iranu Ferejdun Abbasi-Dawani. Elektrownie wybudowały firmy rosyjskie.

25.01.2013 r
Prawdopodobieństwo akcji wojskowych przeciwko Iranowi uwarunkowane jest tym, że Iran nie chce zwracać uwagi na ekonomiczne i polityczne środki presji – powiedział podczas swojego przemówienia w Davos izraelski prezydent Szymon Peres.

27.01.2013r.
Amerykańska strona internetowa World Net Daily poinformowała, że w tajnym podziemnym obiekcie Fordo doszło do silnego wybuchu i 240 pracowników irańskiego kombinatu jądrowego uwięzionych zostało pod ziemią.
Według doniesień, irańskie władze uważają, że wybuch w kombinacie był rezultatem dywersji, a materiały wybuchowe dostarczone zostały do obiektu pod przykrywką sprzętu.
Zdarzenia nie potwierdziły jak dotąd oficjalne źródła.


5.02.2012r.
Amerykański senator, republikanin John McCain, porównał prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada do małpy. Deklaracja polityk zbiegła się z wypowiedziami irańskiego lidera dotyczącymi planów polecenia w kosmos.


7.02.2013 r.
Irański przywódca duchowny ajatollah Ali Chamenei kategorycznie odrzucił propozycję przeprowadzenia bezpośrednich rozmów między Iranem a Stanami Zjednoczonymi, motywując swoją decyzję tym, że takie rozmowy nie rozwiążą istniejących problemów.
W oświadczeniu ajatollaha podkreślono także, że „Stany Zjednoczone grożą Iranowi, lecz Teheran nie boi się tych gróźb”.

7.02.2013 r.
Irański naród jest gotów wymazać Izrael z powierzchni ziemi, jeśli zdecyduje się on na atak na islamską republikę – oświadczył irański prezydent Mahmud Ahmadineżad.
„Nasze siły zbrojne zdolne są do rozgromienia każdego agresora oraz zmuszenia go do pożałowania o swoich działaniach” – podkreślił prezydent podczas szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej w Kairze.

8.02.2013 r.
Podjęto drugą próbę ataku na prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada podczas jego pobytu w egipskiej stolicy w ramach obrad szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej – podaje w piątek arabska telewizja Al Arabiya.
Przed przyjęciem w domu irańskiego dyplomaty w Kairze próbował zbliżyć się do niego nieznany mężczyzna, krzycząc: „Śmierć Ahmadineżadowi! Śmierć Baszarowi Asadowi!”
Na początku tego tygodnia nieznany sprawca rzucił butami w prezydenta Iranu, kiedy ten rozmawiał z ludźmi przy wyjściu z meczetu Al Hussein w Kairze.

12.02.2013 r.
Strona irańska zaproponowała rosyjskim firmom udział w zagospodarowaniu niektórych złóż kopalin użytecznych – oświadczył dzisiaj minister energetyki Rosji Aleksander Nowak, podsumowując wyniki posiedzenia dwustronnej Komisji ds. Współpracy Handlowo-Gospodarczej.

23 luty 2013
„Iran odkrył jeszcze więcej pokładów uranu, które umocnią jego pozycję wśród krajów posiadających technologię jądrową” – podaje irańska telewizja Press TV, która nadała komunikat Organizacji ds. Energii Atomowej Iranu.
Zgodnie z doniesieniem nowe pokłady zapewniają Iranowi rezerwę uranu w wielkości 4400 ton. Przez prawie 30 lat uranowe bogactwa kraju szacowano na 1500 ton.

27. 02.2013
Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał społeczność międzynarodową do zagrożenia Iranowi przeprowadzeniem interwencji militarnej, jeśli Teheran będzie nadal kontynuował pracę nad programem jądrowym – czytamy w oświadczeniu, rozpowszechnionym przez biuro prasowe szefa izraelskiego rządu.


                                                             .      .      .
               POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM. RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ!
ZRODŁO
http://konflikty.wp.pl/kat,107158,title,Iran-dementuje-doniesienia-o-wspolpracy-wojskowej-z-Korea-Pln,wid,15170094,wiadomosc.html
http://polish.ruvr.ru/2013_02_07/Iran-nie-rozmawia-z-USA/
http://polish.ruvr.ru/2013_02_05/Senator-McCain-nazwal-prezydenta-Iranu-malpa/
http://polish.ruvr.ru/2013_02_08/Drugi-atak-na-prezydenta-Iranu/
http://polish.ruvr.ru/2013_02_12/Iran-zaproponowal-Rosji-udzial-w-zagospodarowaniu-zloz/
http://polish.ruvr.ru/2013_02_23/W-Iranie-znaleziono-duze-poklady-uranu/
http://polish.ruvr.ru/2013_02_27/Netanjahu-wezwal-do-zaostrzenia-sankcji-wobec-Iranu/
http://polish.ruvr.ru/2013_01_25/Izrael-nie-wierzy-w-pokojowe-rozwiazanie-iranskiego-problemu/
http://polish.ruvr.ru/2013_03_05/Iran-odmowil-MAEA-przeprowadzenia-inspekcji/
http://polish.ruvr.ru/2013_01_27/Wybuch-zniszczyl-obiekt-jadrowy-Iranu-w-Fordo/
http://polish.ruvr.ru/2013_02_28/Szostka-i-Iran-zgodzily-sie-na-wymiane/
http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/rosja;ze;schroederem;zapewni;sobie;polityczne;wplywy;w;europie,31,0,132383.html
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;lamie;embargo;na;rope;z;iranu,122,0,1250170.html
http://www.rfi.fr/actupl/articles/094/article_2618.asp

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz