sobota, 2 marca 2013

Pobożne życzenia ministra Rostowskiego.Powróćmy do zagadnienia związanego z PKB czyli Produktem Krajowym Brutto. O wiarygodności tego wskaźnika już pisałam i dla przypomnienia powtórzę, że pokazuje  - w najprostszym ujęciu tematu - jaka była wartość wytworzonych w kraju produktów i usług. PKB to wskaźnik  niemiarodajny, którym można  dość łatwo manipulować np. poprzez zawyżanie cen na wytwarzane  dobra. Takie działania powodują, że przy zakupie tej samej ilości produktów, wskaźnik PKB rośnie ze względu na cenę, a nie ze względu na zwiększony popyt.
We współczesnej ekonomii wskaźnik PKB urósł do miana wyroczni, a jego wielkość świadczy o kondycji gospodarki danego kraju. Od niego uzależnione jest to jak będą nas oceniać rynki finansowe i np. jaką ocenę wystawią  agencje ratingowe...

Przypatrzmy się zatem  o czym mówi polskie PKB ?

Minister finansów ustala prognozy dla  PKB. Jak to się przedstawia z prognozami min. Rostowskiego?

Wypowiedź z marca 2012r.
Nie ma potrzeby zmieniać prognozy PKB na 2012 rok - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski podczas środowego Forum Bankowego w Warszawie.
"Dzisiaj, z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że jest to projekcja realistyczna. Jeśli okaże się, że była ona konserwatywna, to tym lepiej." - powiedział Rostowski.
Minister dodał, że tegoroczny wzrost PKB, może być wyższy niż założony w budżecie na 2012 rok. "Tymczasem trzymamy się prognozy" - zaznaczył.
Pod koniec stycznia Sejm przyjął budżet na 2012 r., w którym rząd zapisał wzrost PKB w 2012 r. na poziomie 2,5 proc.


A teraz dane GUS - u mówiące o PKB za 2012r...

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2012 roku o 2,0 proc. wobec 4,3 proc. wzrostu w 2011 roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Szacunki GUS okazały się niemal zgodne z oczekiwaniami.

PKB za 2011r w złotówkach wyniósł 1,52 bln , więc proszę sobie obliczyć z tego 0,5%. Jest to kwota o którą pomylił się minister Rostowski w swoich przewidywaniach...

Teraz przypatrzmy się kolejnym danym o PKB , tym razem dotyczących IV kwartału 2012r. Doniesienia medialne w dość ciekawy sposób ujęły temat.

Pierwsza notatka  / Biznes. gazeta prawna/

Wzrost PKB  spowolnił do 1,1% r/r w IV kw. 2012 r. , wobec 1,4% w poprzednim kwartale, przy czym popyt krajowy odnotował spadek o 0,7% r/r (wobec 0,7% spadku w III kw.), wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Druga notatka /finanse.wp/

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2012 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Był także wyższy w porównaniu rok do roku o 1,1 proc. PKB wyrównany sezonowo to znaczy w cenach stałych przy roku odniesienia 2005.
PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 1,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2011r. W całym 2012 r. PKB wzrósł realnie o 2,0 proc.


No proszę - raz mamy spowolnienie, innym razem wzrost... i sporo terminów, które mocno zamazują obraz tematu jakim jest przyrost PKB za IV kwartał 2012r ... Hmm

Jeśli jednak przyjmiemy wersję, że  PKB spadło, to portale internetowe i  tak stwierdzają, że jest to pozytywna wiadomość, bo ... ekonomiści spodziewali się, że spadek PKB będzie znacznie większy...
A jednak informacje mówią coś innego...

Ośmiu analityków uwzględnionych w zestawieniu ISBnews spodziewało się, że wzrost PKB w ostatnim kwartale 2012 roku wyniósł średnio 0,94% (prognozy wahały się od 0,8% do 1,1%).

W takim razie , mówiąc z ironią - nie mamy o co się martwić. Minister finansów czuwa nad tym, żeby na papierze wszystko dobrze wyglądało, ... ekonomiści cieszą się, że spadek PKB był nie wielki, a gospodarka?  A gospodarka rządzi się swoimi prawami. Tam gdzie lawinowo upadają firmy, PKB nie może wzrastać, chyba że nakręcamy je sztucznie lub przychylamy się do stwierdzenia, że
" wierzę tylko w te statystyki , które sam sfałszowałem"...


UŚMIECHNIJ SIĘ:

 


                                                                      *   *   *


             POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM. RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ!

Źródło:
http://biznes.onet.pl/rostowski-nie-ma-potrzeby-zmieniac-prognozy-pkb-na,18490,5057609,news-detal
http://tvp.info/informacje/biznes/gus-pkb-w-2012-roku-wzrosl-o-20-proc/9910159
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/686187,wzrost_pkb_spowolnil.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+GazetaPrawna-Biznes+%28Gazeta+Prawna+-+Biznes+i+prawo+gospodarcze%29
tp://finanse.wp.pl/kat,58434,title,GUS-podal-dane-o-PKB-w-IV-kwartale-2012-r,wid,15375236,wiadomosc.html
http://biznes.onet.pl/gus-wzrost-pkb-11-proc-rr-w-iv-kw-2012-r,0,5433877,1,news-detal
http://www.ekonomia24.pl/artykul/834388.html
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz