sobota, 2 marca 2013

PORTUGALIA PRZESTROGĄ DLA POLSKI


Portugalia od wielu miesięcy wrze społecznym niezadowoleniem . Zubożałe społeczeństwo pozbawione pracy i perspektyw na przyszłość, tłumnie wyległo na ulice miast, domagając się ustąpienia rządu. Milion manifestujących sprzeciwia się  warunkom 'trojki', zmuszających Portugalczyków do drastycznych oszczędności. Stanowisko Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest nieugięte tak samo, jak w przypadku Grecji - pomoc finansowa w wysokości 78 mld euro udzielona Portugalii na trzy lata, została obwarowana nakazem  restrykcyjnych cięć wydatków. Przykład Grecji niczego nie nauczył unijnych biurokratów. Swoimi decyzjami prowadzą kolejny kraj w kierunku bankructwa.

Gdy w 1999 r. Portugalia przyjmowała euro, przyszłość gospodarcza jawiła się w jasnych barwach – wspólna waluta miała zrównać poziom życia w Europie. Ale zamiast tego przyszła stracona dekada: kraj zaliczył dwie recesje, w ciągu ostatnich 10 lat średni wzrost gospodarczy nie przekraczał 1 proc. PKB rocznie.

Portugalscy politycy nie ujawniali społeczeństwu faktycznego stanu gospodarki, mocno przez ich decyzje zrujnowanej.  Ogólnie panujący optymizm stał się powodem do zwiększonej konsumpcji, co skutkowało zaciąganiem kredytów, a zarazem zadłużaniem się gospodarki. Nisko oprocentowane kredyt stały się dla wielu pokusą nie do odparcia. .

Portugalia importowała więcej, niż eksportowała, czego oznaką stał się prawie 10-proc. deficyt obrotów bieżących, rok w rok aż do wybuchu światowego kryzysu gospodarczego. – Euro wyeliminowało sygnał ostrzegawczy, jakim był mechanizm kursowy.

Przysłowiowym gwoździem do trumny były wybory parlamentarne w 2009r. do których przystąpił
Jose Socrates. Chcąc utrzymać się przy władzy, lekką ręką rozdawał podwyżki pracownikom sfery budżetowej, w zamian oczekując poparcia. Niefrasobliwość żądnego władzy polityka doprowadziła do recesji, po której trudno było wrócić Portugalii na właściwe tory.
Społeczeństwo nie rozumiało jeszcze wtedy, co tak naprawdę dzieje się z gospodarką. Politycy umiejętnie odwracali uwagę od spraw najważniejszych, wywołując histeryczną burzę wokół tematów zastępczych.. Jak w każdym kraju, tak i w Portugalii wiele emocji wywoływały pary homoseksualne. Dla polityków był to doskonały temat przysłaniający faktyczne problemy gospodarcze i finansowe państwa... W czasie gdy państwo wymagało radykalnych reform, rząd Sokratesa zajął się ustawami dotyczącymi małżeństw  homoseksualnych ...

- 10 października 2008 parlament odrzucił dwa projekty ustaw legalizujących małżeństwa homoseksualne zgłoszone przez Blok Lewicy i Zielonych
 

- 8 stycznia 2009 premier José Sócrates obiecał legalizację małżeństw osób tej samej płci, jeśli jego ugrupowanie, Partia Socjalistyczna, wygra wybory parlamentarne zaplanowane na 27 września 2009
 

- 17 grudnia 2009 roku rząd przyjął projekt ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci
 

-  styczeń 2010r. Parlament w większości katolickiej Portugalii przyjął ustawę zezwalającą na zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Pary homoseksualne nie będą mogły adoptować dzieci

Jeszcze ponad rok politycy ukrywali przed społeczeństwem informacje o katastrofalnym zadłużeniu państwa i nieuchronnej zapaści gospodarczej. W kwietniu 2011 roku minister finansów  Fernando Teixeira dos Santos zaapelował do Unii Europejskiej o pomoc finansową, gdyż mniejszościowy rząd Jose Sokratesa nie był w stanie przeforsować w parlamencie pakietu oszczędnościowego.

Przyjęcie pomocy unijnej stało się dla Portugalczyków powodem kolejnych problemów . Polityka zaciskania pasa forsowana przez Unię doprowadziła do pogłębienia kryzysu. Niedoinwestowana gospodarka zareagowała lawiną upadłości firm, wysokim bezrobociem i zubożeniem społeczeństwa.

Według szacunków lizbońskiej firmy Cosec, analizującej stan portugalskiej gospodarki, w 2012 r. z rynku zniknęło 6688 podmiotów gospodarczych, czyli o 41 proc. więcej, niż w 2011 r.

Według najnowszych danych bezrobocie w Portugalii sięgnęło już niemal 17 procent, a wśród młodych - 40 procent. Nieoficjalnie mówi się też, że minister finansów będzie musiał poprosić międzynarodowe instytucje o więcej czasu na zrealizowanie oszczędności rzędu 4 miliardów euro.

Z informacji Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) wynika, że największy spadek zarobków rodzin nastąpił po podpisaniu przez rząd Jose Socratesa umowy o pożyczce z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i Unią Europejską (UE), zawartej w maju 2010 r. Realizacja surowego programu oszczędnościowego prowadzonego w następnych miesiącach przez kolejny gabinet - Pedra Passosa Coelho – przyczyniła się do spadku miesięcznych zarobków średniej portugalskiej rodziny o ponad 133 euro.


Z powodu zubożenia społeczeństwa z Portugalii ucieka kapitał zagraniczny.
 Coraz większa ilość gospodarstw domowych nie jest w stanie spłacać zaciągniętych kredytów, co zmusza je do ogłaszania upadłości . W pierwszych ośmiu miesiącach 2012r. takich gospodarstw było 3,5 tys...

Wróćmy teraz do Polski...
Mamy tanie kredyty i reklamy zachęcające nas do ich zaciągania. Lawinowo upadają firmy, a to powoduje szybki wzrost bezrobocia. Rząd wciąż nas zadłuża, bo nie mamy środków chociażby  na wypłacanie rent i emerytur. Pan premier funduje nam cały wachlarz zastępczych tematów - walka z kościołem  ,  ustawa o związkach partnerskich i wreszcie ustawa o zapłodnieniu in vitro... Nieudolność i brak kompetencji,  politycy ukrywają za parawanem kłamstwa, przekazując nam nieprawdziwe dane na temat faktycznego stanu państwa... Jak długo jeszcze będziemy to znosić?

                                                                   *    *    *
                    POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM. RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ!


Źródło:
http://energetyka.inzynieria.com/cat/86/art/32037/ranking-50-najwiekszych-gospodarek-swiata-2012
http://www.polityka.pl/rynek/ekonomia/1514598,1,przestroga-z-portugalii.read#ixzz2MQb95aWF
http://www.euractiv.pl/gospodarka/artykul/pomoc-dla-portugalii-w-wysokoci-78-miliardow-euro-zatwierdzona-002635
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1347,title,Kolejny-kraj-Europy-dopuszcza-homoseksualne-malzenstwa,wid,11840811,wiadomosc.html?ticaid=110292&_ticrsn=3
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82%C5%BCe%C5%84stwo_os%C3%B3b_tej_samej_p%C5%82ci_w_Portugalii
http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,9390620,Portugalia_prosi_o_pomoc_finansowa_Unii_Europejskiej.html
http://www.forbes.pl/portugalia-w-2012-roku-upadlo-prawie-7-tys-firm,artykuly,138494,1,1.html
http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;portugalii;dzis;wielkie;protesty,57,0,1252409.html
http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/portugalczycy-zarabiaja-tyle--co-w-2000-roku,30523,11 komentarz:

  1. Namaszczenie Tuska bez wyborów w UE to jest coś niespotykanego w świecie. To demokracja? Czyja? Kto rządzi UE?

    OdpowiedzUsuń