czwartek, 14 marca 2013

Stadion Narodowy pod lupą - afera z wymianą trawy.

=========================================================================
Polska   Strefa euro    Kraje poza strefą    Rosja    Świat   Ekonomia   Zdrowie   Uśmiechnij się
                                                               Wiadomości 
=========================================================================


 To, że nasza perełka stadionowa z Warszawy jest jednym z najdroższych obiektów tego typu na świecie - to już wiemy. Teraz należałoby się przyjrzeć temu , dlaczego stadion na siebie nie zarabia, a co gorsze - generuje coraz większe straty?
W pierwotnej wersji zakładano, ze całkowity koszt budowy stadionu zamknie się w kwocie ok. 1,4 mld złotych. Rzeczywistość jak zwykle okazała sie mniej łaskawa i po podliczeniu wydatków okazało się , że koszty wzrosły o ponad 0,5 mld złotych czyli do kwoty 1 976 061 375 zł.

Czego jednak nie robi się dla podniesienia prestiżu organizowanej imprezy ? Gorzej jest jednak z utrzymaniem stadionu, którego przecież nie rozbierzemy  po rozgrywkach, a jego roczny koszt utrzymania wynosi ... bagatela 30 mln zł ...

Najwięcej kontrowersji budzi  fakt konieczności systematycznego wymieniania  nawierzchni stadionu , co generuje spore wydatki . Usługa nie dość, że jest mocno dyskusyjna, to jej koszt z miesiąca na miesiąc wzrasta w zastraszającym tempie.

Maj 2012r. - pierwsza wymiana

Pierwsza wymiana trawy odbyła się w maju 2012r. Dokonała jej firma "Zielona Architektura"

Wymiana trawy, która przyjechała z Holandii w 28 tirach-chłodniach zwinięta w 625 rolek o wadze 616 ton, kosztowała 455 tysięcy złotych... Nowa trawa będzie miała ponoć komfortowe warunki. Po ułożeniu nad jej stanem i korzeniami czuwać będą greenkeeperzy i specjalny system doświetlania.

Lipiec 2012 r. - druga wymianaPrzed koncertem Madonny - w lipcu 2012r. doszło do drugiej wymiany trawy.
Trudno powiedzieć jakie były ku temu przesłanki, ale nawierzchnia została poprawiona.

W lipcu przed koncertem Madonny trawa znowu została zerwana. Zadanie to za 200 tys. zł wykonała firma Trawnik Producent ze Szczecina. Daria Kulińska, rzeczniczka spółki Narodowe Centrum Sportu, operatora Stadionu Narodowego, pocieszała wtedy, że kolejne wymiany murawy będą tańsze.
Proszę zwrócić na koszt - tylko 200 tys zł.

Sierpień 2012r. trzecia wymiana`

Trzecia nawierzchnia na stadionie pojawiła się w sierpniu 2012r i kosztowała już o 100 tys złotych więcej, niż trawa wymieniana przed rozgrywkami w ramach Euro2012r. Koszt wzrósł, bo

Zielona Architektura za położenie trawy dostanie 551 tys. zł, czyli o sto tysięcy więcej niż przed Euro. To i tak była najtańsza oferta zgłoszona w przetargu - firmy Trawnik Producent i Polcourt chciały więcej pieniędzy. Powód? Operator stadionu zmienił zdanie i nie chce wykorzystywać podbudowy składowanej na hałdach. Zamiast niej na boisku pod murawą będzie układany cieńszy, elastyczny podkład, tzw. shock pad.
Koszty utrzymania nawierzchni stadionu znacznie by zmalały , gdyby operator stadionu nie wycofał się z zainstalowania tzw. trawy modułowej.
Jest to trawa układana na zasadzie puzzli i mogłaby być zdejmowana po każdej imprezie i powtórnie układana. Z myślą o takim rozwiązaniu specjalnie wzmocniono konstrukcje nawierzchni boiska, co kosztowało nas dodatkowe - ... 50 mln złotych.
Niestety UEFA i PZPN nie zezwoliły na prowadzenie rozgrywek na trawie modułowej. Decyzja spowodowała , że stadion na co dzień ma nawierzchnię betonową, a przed rozgrywkami układana jest nowa , trawiasta nawierzchnia.

Na imprezy sportowe Narodowe Centrum Sportu murawę chce zamawiać, a najchętniej - tylko na kilka dni wynajmować. Przekonuje, że po jednym meczu jest stosunkowo mało zniszczona i ogrodnicy mogą ją sprzedać, zarabiając na niej dwa razy.

Październik 2012 r. - czwarta wymiana


 Czwartą wymianę trawy zaplanowano na październik 2012r, tuż przed meczem Polska - Anglia. Operator stadionu postanowił tym razem dokonać oszczędności i zamówić taką trawę, by po meczu ogrodnicy mogli ją zebrac i powtórnie sprzedać... 
Wpłynęły dwie oferty. Obie jeszcze droższe niż ostatnio! Firma Trawnik Producent chce ponad 623 tys. zł, a konsorcjum Dropservice/Zielona Architektura - 587 tys. zł. Dlaczego oferty są droższe, skoro miały stanieć?


Marzec 2013 r. - piąta wymiana

Teraz mamy piątą już z kolei wymianę trawy. Chodzi o przygotowanie stadionu do marcowych rozgrywek w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Brazylii. Tym razem koszt przedsięwzięcia to kwota 720 tys.złotych.

Do tej pory wymiana trawy na Stadionie Narodowym kosztowała już około 2 milionów złotych. Murawa na marcowe mecze reprezentacji będzie już piątą od otwarcia stadionu ponad rok temu.
Tym razem położy ją firma, która tego jeszcze nie robiła. W przetargu wygrała spółka Trawnik Producent.


Z tego co się zorientowałam ta sama spółka wymieniała nawierzchnie w lipcu, przed koncertem Madonny ... Wtedy wykonała usługę za 200 tys. złotych. Jeśli potrafię liczyć to w przeciągu 8 miesięcy cena uległa wzrostowi o 520 tys.złotych !!!

Doniesienia o dalszych losach murawy nie są zbyt jasne. Jedne informacje podają, że zamówione podłoże posłuży tylko na mecze marcowe z Ukrainą i San Marino, po czym murawa będzie zdjęta i schowana , by ponownie ją rozłożyć na wydarzenie wrześniowe - mecz z Czarnogórą.
Inna wersja mówi, że po marcowych  rozgrywkach trawa zostanie zutylizowana, a nowa warstwa rozłożona na wrześniowe spotkania piłkarskiej drużyny narodowej...

Hmm, dziwna ta afera z wymianą nawierzchni na stadionie. Ciekawe, kto tak naprawdę ma z niej największe korzyści, bo na pewno...  nie są to piłkarze...


Pan premier umie dobrze rozgrywać ...

                                                                      *     *     *

                    POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM. RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ!
Źródło:
http://www.tvn24.pl/sport,4/za-rzadka-za-slaba-zla-trawa-z-narodowego-w-tvn24,252616.html
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,12313736,Trzecia_murawa_na_Narodowym__Drozsza_niz_poprzednie.html
http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,12554289,Stadion_Narodowy_wynajmie_murawe_na_mecze__Tak_taniej.html
http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,12554289,Stadion_Narodowy_wynajmie_murawe_na_mecze__Tak_taniej.html
http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/797082,Nowa-murawa-na-Stadionie-Narodowym-Po-raz-piaty
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,nowa-murawa-na-stadionie-narodowym-piaty-raz,78881.html
http://www.wprost.pl/ar/390043/Stadion-Narodowy-zmienia-murawe-Piaty-raz/
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;w;polsce;w;dol;jest;nizsza;od;prognoz;analitykow,168,0,1232552.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz