wtorek, 26 lipca 2016

Kryzys emigracyjny na zamówienie Putina. Uchodźcy zasłoną dymną dla poczynań Kremla.

Szok w Kijowie! Rosja stawia platformy wiertnicze na ukraińskich złożach

25 lipca 2016
Przykrego odkrycia dokonała ukraińska straż graniczna nad Morzem Czarnym. Jej samoloty zwiadowcze odnotowały pojawienie rosyjskich platform wiertniczych w rejonie złóż gazu ziemnego w wyłącznej ukraińskiej strefie ekonomicznej.
„W czasie powietrznego monitoringu nasz samolot zaobserwował pojawienie się platform wiertniczych nad złożami Odeskim i Golicynskim, a także statków zabezpieczenia pod banderą Federacji Rosyjskiej” – głosi komunikat prasowy ukraińskiej straży granicznej.
„Obecność tych jednostek pod flagą Rosji świadczy o prowadzeniu nielegalnego poszukiwania i przemysłowej eksploatacji złóż mineralnych bez zgody odpowiednich organów Ukrainy” – oceniają władze w Kijowie.
Ich zdaniem, takie wtargnięcie do ukraińskiej strefy stanowi brutalne pogwałcenie Konwencji ONZ dot. Prawa Morskiego i praw o wyłącznych strefach ekonomicznych. Tak wygląda jedna z rosyjskich platform sfilmowana z samolotu zwiadowczego ukraińskiej straży granicznej:
Przypomnijmy, że wcześniej sąd w Kijowie nałożył areszt na dwie platformy wiertnicze – „Piotr Godowaniec” i „Ukraina”, które wcześniej należały do ukraińskiego przedsiębiorstwa „Czernomornieftiegaz” i zostały zabrane przez Rosję w czasie aneksji Krymu w 2014 r. Wyroku tego nie da się, oczywiście, w żaden sposób od Rosji wyegzekwować.
Już wcześniej Ukraina protestowała też przeciwko rozpoczęciu przez Rosjan wydobycia gazu z ukraińskiego szelfu w wybrzeży Krymu. Kijów zamierza zaskarżyć te działania do ONZ i międzynarodowych sądów arbitrażowych.
Reporters.pl

Źródło:
 http://reporters.pl/1534/szok-w-kijowie-rosja-stawia-platformy-wiertnicze-na-ukrainskich-zlozach-wideo/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz