wtorek, 8 października 2019

"Złote serce" prezesa Orlenu, a w tle olbrzymia dotacja z Ministerstwa Kultury...

        Na początku  roku pojawił się  temat wspaniałego gestu jaki uczynił pan Daniel Obajtek w kierunku dzieci chorych na zespół Tourette'a. Prezes podarowł dzieciom pałac położony pod  Łebą  z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację.

 Niebywały gest , gdyby nie jedno ale...

    Daniel Obajtek kupił pod koniec 2017r.  rozpadający się  dworek wraz z parkiem o powierzchni 1,4 ha położony w Borkowie Lęborskim .  Pan Obajtek nie zdecydował się  na przeprowadzenie remontu z własnych środków finansowych , a jedynie dokonał wstępnych prac porządkowych. Po ich zakończeniu - według doniesień prasowych - przekazał nieruchomość  Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej "Kresy RP". Prezes wytłumaczył swój gest chęcią pomocy tym, którzy mierzą się z tą sama chorobą, z którą on walczy od dzieciństwa.

          Remont domku miał kosztowć kilka milionów złotych, a prezes zapewniał, że pieniądze będą spływać od darczyńców i różnych instytucji. Umowę użyczenia podpisano 31 sierpnia 2018r na okres 10 lat ... z możliwością przedłużenia...          "Zaraz potem fundacja złożyła  wniosek do resortu kultury o dotację na „prace ratunkowe przy zabytkowym dworze pod Łebą, pokrycie obiektu dachu dachówką karpiówką wraz z obróbką blacharską oraz wstawienie stolarki okiennej”.

            Prośba została zaopiniowana pozytywnie i w lutym bieżącego roku fundacja otrzymała zaskakującą kwotę w wysokości 800 tys. złotych na ratowanie dworku, co wywołalo nawet szok u konserwatora zabytków. Było to największe dofinansowanie w regionie , z resortu kultury.

             Urzędnicy tłumaczą się, że  w uzasadnieniu wniosku o dotacje było wyszczególnione, że fundacja, oprócz centrum rehabilitacji i sanatorium dla dzieci, chce również stworzyć w dworku muzeum. Nie byli natomiast świadomi tego, że właścicielem majątku jest  Daniel Obajtek.

Z dostępnych publicznie informacji wynika, że Fundacja Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP” nie prowadziła dotychczas renowacji zabytków, ani ośrodków rehabilitacyjnych dla dzieci.

      Zdaniem wielu osób zawarcie jedynie umowy użyczenia, a nie przekazania dworu na cele fundacji oznacza, że gdy nieruchomość zostanie już wyremontowana, znacznie zyska na wartości, co może istotnie zwiększyć majątek prezesa PKN Orlen, który w księdze wieczystej pozostaje wciąż jej jedynym właścicielem. Pieniądze podatników trafiły więc do kieszeni pana Obajtka...


PiS umie się odwdzięczać za lojalność... i za te wszystkie czystki, których dokonał pan Obajtek pracując  w spółkach Skarbu Państwa... 
A co na to Platforma Obywatelska ? Platforma Obywatelska nabrała wody w usta i udaje, że o niczym nie wie. To ci dopiero zmowa...


PS. Jest to największa dotacja na terenie Pomorza. Parafia św. Brygidy w Gdańsku otrzymała 40 tys. zł na odnowienie tryptyku „Święta Rodzina”, franciszkanie – 360 tys. zł na elewację gdańskiego kościoła Świętej Trójcy, karmelici – 400 tys. zł na sklepienia w gdańskim kościele św. Katarzyny. 

Linku do powyższego wpisu, ze względu na ocenurowanie przez polityków , nie można zamieszczać na wielu forach internetowych m.in na stronach:  Sympatycy Koalicji Obrońców Demokracji, KOD i na YouTube... Proszę o rozpowszechnianie wiadomości zawartych w tekście , poprzez własne kanały informacyjne. Dziękuję.źródło:

https://gazetagazeta.com/2019/03/bulwersujace-kulisy-olbrzymiej-dotacji-z-ministerstwa-kultury/
https://www.wnp.pl/nafta/piekny-gest-prezesa-orlenu-przekazal-dworek-chorym-dzieciom,340724_1_0_0.html
https://koduj24.pl/wielka-kasa-od-ministerstwa-kultury-na-dworek-daniela-obajtka/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza