=========================================================================
Polska Strefa euro Kraje poza strefą Rosja Świat Ekonomia Zdrowie Uśmiechnij się
Wiadomości
=========================================================================
ZACHÓD NIE DOCENIA ZDECYDOWANIA MOSKWY, BY UŻYĆ SIŁY, ABY NIE DOPUŚCIĆ DO REALIZACJI PROJEKTÓW BUDOWY GAZOCIĄGÓW PRZEZ MORZE KASPIJSKIE
- opinia Michaiła Aleksandrowa z Instytutu Wspólnoty Niepodległych Państw w Moskwie
Wygląda
na to, że Unia Europejska, a także rząd USA na prawdę nie rozumieją na
czym polega gra Władimira Putina. Tu nie chodzi o błahostkę, ... o
niepokorne państwo jakim nazywa się Iran, na którym zaciążyła opinia
tego, co konstruuje broń jądrową. Tu chodzi o całkowitą dominację Rosji w
Europie . Kontynent - według Kremla - należy do Moskwy i to ona ma decydować o przyszłości energetycznej tego regionu świata.
Plany
budowy gazociągów oplatających Europę od północy i południa, to
priorytet w planach energetycznych Rosji. Nord Streem i South Streem
mają zapewnić mocarstwu całkowite uzależnienie krajów Europy od dostaw
rosyjskiego gazu. Monopolista chce zdominować rynek , a stosując odpowiednią politykę związaną z dostawami gazu - mieć wpływ na gospodarkę
całej Europy.
Realizacja projektu wymaga czasu, a przede
wszystkim dużych nakładów finansowych. Moskwa - jak do tej pory- z sukcesem
realizuje inwestycje związane z gazociągiem ułożonym po dnie Bałtyku,
do realizacji którego przekonała w sposób niezbyt uczciwy Unię
Europejską. Czasu i środków brakuje jednak na projekt południowego gazociągu, gdy tymczasem Unia Europejska naciska na budowę Nabucco - gazociągu,
który uniezależni przynajmniej częściowo - kraje Europy od dostaw
Gazpromu. Cóż bardziej mogłoby rozzłościć Putina , niż perspektywa bycia
odtrąconym przez Unię ?
Putin dwoi się i troi, żeby namówić kraje bałkańskie do realizacji inwestycji South Stream., gdy tymczasem pod nosem wyrasta mu potężna konkurencja.
Słowenia podpisała z Rosją porozumienie dotyczące uczestnictwa w projekcie budowy gazociągu South Stream. W projekcie będą uczestniczyły również Bułgaria, Austria, Węgry i Serbia... Otwarcie gazociągu planowane jest na 2013r.
Termin zapewne ulegnie przesunięciu, ale nad całym projektem zawisły czarne chmury, bowiem na początku marca 2013r. ...
Nabucco Gas Pipeline International GmbH i TANAP (Trans Anatolian Pipeline) podpisały w Wiedniu memorandum o współpracy technicznej dotyczącej budowy gazociągu Nabucco, który ma dostarczać surowiec z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej.
Pierwszy odcinek gazociągu Nabucco-West ma powstać do 2017 r., a koszt jego wyniesie 12 mld USD. Rurą popłynie gaz z Azerbejdżanu w ilości 16 mld m3 gazu rocznie.
Europejski projekt gazociągowy nie będzie opłacalny, jeśli nie popłynie przezeń irański gaz. Według tureckiego analityka, Serdara Iskendera, tylko Iran może zapewnić ilość surowca gwarantującą, że europejscy konsumenci odczują zmianę wywołaną pojawieniem się nowego źródła dostaw. ..
Mimo medialnej nagonki na Iran i wytworzenia wokół niego atmosfery zagrożenia związanego z rzekomą realizacją planu budowy arsenału jądrowego, Iran całkiem nieźle - ku przerażeniu Moskwy - poczyna sobie na rynku paliw. Rozpoczął budowę gazociągu do Syrii, a także kontynuuje inwestycje związane z połączeniem gazowym do Pakistanu.
Iran rozpoczął budowę nowego rurociągu dla transportu gazu ziemnego do Syrii - podała agencja AP. Inwestycja ma ożywić irański sektor energetyczny, który poważnie ucierpiał w wyniku międzynarodowych sankcji.
Prezydenci Pakistanu i Iranu zainaugurowali kolejny etap budowy gazociągu, łączącego oba kraje. / koszty gazociągu szacuje się na kwotę 7,5 mld USD/.
Putin zaczyna tracić kontrolę nad obszarem znajdującym się wokół Morza Kaspijskiego, a poniekąd - w perspektywie dłuższego czasu - nad południem Europy. To zmusi go do podjęcia radykalnych kroków.
Pierwszy, to przekonanie Unii Europejskiej i USA, ze Iran posiada broń atomową. Zrobi to poprzez media, puszczając w obieg informacje o działaniach irańskich naukowców i ich finalnym osiągnięciu jakim jest bomba atomowa. Z dnia na dzień będzie zapewne wzrastać ilość informacji na temat programu nuklearnego Iranu. Luzowanie sankcji wobec tego kraju to nie tylko umacnianie się konkurenta, ale ogromne straty dla Rosji, spowodowane spadkiem cen ropy, która będzie konsekwencją złagodzenia embarga.
Drugi krok, na który stać zdesperowanego prezydenta Rosji, może okazać się zgubnym dla wielu ludzkich istnień. Nie zdziwi mnie, jeśli w najbliższym czasie usłyszymy o wielkiej nuklearnej katastrofie na terenie któregoś z irańskich zakładów. Putin może dać sygnał do przeprowadzenia sabotażu, który przekona międzynarodową społeczność, o złych zamiarach Iranu. W ten sposób Rosja stanie się inicjatorem konfliktu, który - raz: osłabi rosyjskiego konkurenta , dwa: znacznie opóźni realizację projektu związanego z gazociągiem Nabucco.
Ale David Albright, prezydent waszyngtońskiego Instytutu Nauk i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (IISS), ostrzega że przyłożenie niewystarczającej uwagi do bezpieczeństwa Bushehru niesie potencjał wywołania wypadku na skalę katastrofy z 1986 roku w Czernobylu w byłym Związku Radzieckim...
Tak wygląda program nuklearny Iranu... wyreżyserowany przez Władimira Putina.
* * *
POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM. RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ!
Źródło:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ostrzezenie-przed-wojna-na-morzu-kaspijskim,191563.html
http://m.onet.pl/biznes,pzvpb
http://paliwa.inzynieria.com/cat/2/art/35391/memorandum-o-wspolpracy-przy-budowie-nabucco#ixzz2NKrZlsge
http://ebe.org.pl/aktualnosci/europa/nabucco-nie-powstanie-bez-iranu.html
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/iran-ciagnie-rure-do-syrii,289545.html
http://forsal.pl/artykuly/688875,gazociag_iran_pakistan_kolejny_etap_budowy_rozpoczety.html
http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/artykul,935,Problemy_Bushehru_wywoluja_obawy_o_iranskie_bezpieczenstwo_nuklearnehttp://www.stosunkimiedzynarodowe.info/artykul,935,Problemy_Bushehru_wywoluja_obawy_o_iranskie_bezpieczenstwo_nuklearne
Skonczyla juz pani pisac ?
OdpowiedzUsuńMuszę zajmować się pracą zawodową, bo z samego pisania w Polsce trudno jest wyżyć...
OdpowiedzUsuń