czwartek, 19 grudnia 2019

Piramida finansowa powiązana z politykami PiS. Obligacje GetBack czyli Amber Gold 2.


        GetBack to firma windykacyjna , która w najlepszym okresie swojej działalności  była wyceniana na giełdzie na 3 mld złotych. Klienci indywidualni oraz firmy zainwestowali w nią  oszczędności w wysokosci ok. 2,5 mld zł , ulegając namowom sprzedawców zatrudnionych w  Idea Banku, należącym do Leszka Czarneckiego. Większość z tych pieniędzy jest nie do odzyskania... 
Dla przypomnienia - klienci Amber Gold stracili 290 mln złotych.
Dlaczego wciąż nie wiemy , kto jest winien afery związanej ze sprzedażą obligacji GetBacku?
     Okazuje się, że Leszek Czarnecki z przeszłością tajnego współpracownika SB odebrał dobrą szkołę w czasch PRL-u i wie jak postępować, by uratować własną skórę i pomóc GetBackowi. (W tekście pomijam celowo powiąznia firmy Getback z różnymi politykami, aby nie utracić przejrzystości przekazu).
     Osoby zarządzające GetBackiem szukały powiązań z partią rządzącą..., a kto szuka , ten znajduje.  Firmie miał pomagać człowiek  związany z PiS-em  Igor Janke - publicysta , PR -owiec i szef  Instytu Wolności , przychylny obecnej władzy. O jego powiązaniu biznesowo-politycznym mogą świadczyć chociażby partnerzy biznesowi Instytutu, którymi są PKO BP i Fundacja PZU.  W czasie gdy miał lobbować na rzecz GetBanku był partnerem agencji Bridge, która zajęła się rozwiązywaniem  problemów firmy.
    9 stycznia 2018 roku napisał dedykację na stronie swojej książki dla prezesa GetBacku Konrada Kąkolewskiego: " Konradowi na dalszą wspólną walkę biznesową"
     Igor Janke zaprzecza, aby lobbował na rzecz GetBacku, chociaż przyznał, że prowadził jakieś rozmowy na temat firmy. W maju 2018r agencja Bridge wycofała się ze współpracy z firmą GetBack. Można przypuszczać, że już wtedy przygotowała wraz z politykami PiS "plan ratowania spółki".  W lipcu 2018r Janke odszedł z agencji Bridge, rozpoczynając pracę jako partner w agencji R4S, której współwłaścicielem jest były rzecznik prasowy PiS - Adam Hoffman.  
     W Instytucie Wolności  współzałożycielem którego był Igor Janke stworzono  projekt pn. "Szkoły przywództwa" finansowany przez GetBack, a na wykładach pojawiali się: Mateusz Morawiecki , Jarosław Gowin i prezes PKO BP Jagiełło. 
  " GetBack jest zapleczem obozu wolnościowego poprzez bycie sponsorem mediów (Gazeta Polska, Wprost, Do Rzeczy, W sieci), działań (Gala człowieka roku, Gala rocznica Gazety Polskiej) oraz inicjatyw takich (jak) Instytut Wolności, animowanie współpracy Polska-Izrael-Stany Zjednoczone i innych” - napisał w liście do Mateusza Morawieckiego prezes GetBacku, prosząc o pomoc finansową dla firmy.
Za GetBackiem lobbował również u premiera jego ojciec - Kornel Morawiecki, ale sprawa została szybko wyciszona przez media... 
   Chyba najlepszym kontaktem między firmą windykacyjną a rządem,  był dla GetBacku Dawid Jackiewicz były minister skarbu w rządzie Beaty Szydło, który póżniej przyjął posadę jako  doradca GetBacku. Za doradztwo dostawał 8 tys. zł. miesięcznie. 
Informację o tym, że Jackiewicz doradzał GetBackowi podał "Newsweek". Polityk był ministrem skarbu do września 2016 roku. Jako doradca w spółce był zatrudniony od połowy 2017 roku. Stanowił pomost między prezesem GetBacku - Konradem Kąkolewskim , a politykami PiS i mediami przychylnymi partii.
           Nie trzeba chyba opisywać sposobu w jaki  PiS pomógł GetBackowi                i bankom Leszka Czarneckiego. Sprytny chwyt z nagraniem szefa KNF Marka Chrzanowskiego, który miał ponoć złożyć Leszkowi Czarneckiemu korupcyjną ofertę , odwrócił uwagę od powiązań polityków PiS z pieniędzmi GetBacku. Tłumaczenia Marka Chrzanowskiego, że do spotkania z biznesmenem namówił go przyjaciel pana Kaczyńskiego - Adam Glapiński obecny prezes Narodowego Banku Polskiego - zostały bez echa. To, że na nagraniu przyniesionym rzekomo przez pana Czrneckiego nie pada żadna kwota z ust szefa KNF - też nie ma znaczenia dla tych, którzy przygotowli ratunek dla bankow wrocławskiego biznesmena. 
      Aresztowano płotki, czyli tych , którzy sprzedawali obligacje GetBacku. Ci na górze potrafią zadbać o swoje interesy. Piotr Osiecki, który z partnerami  oszukał GetnBack na ok 207 mln zł, wyszedł z aresztu za poręczeniem w wysokości 108 mln zł. Poręczenia udzielił mu m.in. prof. Leszek Balcerowicz. Pomysłodawcy finasowej piramidy nadal są na wolności, a o zwrocie pieniędzy za zakup obligacji mogą liczyć tylko  nieliczni. 
     Panowie:  Czarnecki i Chrzanowski byli przesłuchiwani za pomocą wariografu, ale do dnia dzisiejszego nie mamy żadnych komunikatów o efekcie końcowym przesłuchania. Nawet gdyby komunikat podano, to czy można wierzyć tak zakłamanemu środowisku? Kampania wyborcza trwa, koszty są wysokie, więc pieniądze z GetBacku znalazły zatosowanie. 
A co stanie się z  bankiem Leszka Czarneckiego, który bez zezwolenia sprzedawał obligacje GetBacku i naraził na stratę finansowa rzeszę Polaków?
"Kwestia wyjaśnienia okoliczności udziału Idea Bank w procesie oferowania obligacji GetBack SA jest jednym z priorytetów obecnego zarządu Banku". "W lipcu 2018 roku bank złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kilkunastu byłych pracowników i współpracowników Banku, w tym członków zarządu" - czytamy w odpowiedzi sformułowanej przez przedstawicieli banku.-     Jak dodano, Idea Bank w prowadzonym postępowaniu uzyskał status strony pokrzywdzonej.
Pan Czarnecki wpadł również na genialny pomysł  (przypuszczam, że ktoś mu go sprytnie podpowiedział), żeby złożyć pozew do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i zażądać odszkodowania od Polski w związku z aferą KNF... Były tajny współpracownik SB pseudonim " Ernest" chce odszkodowania w wysokości 1 mld euro, czyli 3,4 razy więcej ... niż warte były oba banki przed aferą KNF i 5,6 razy więcej niż warte są teraz... No cóż , zaraz mamy kosztowne wybory prezydenckie..., a kasa partii świeci pustkami.
Linku do powyższego wpisu (ze względu na ocenurowanie przez polityków) autorka nie może zamieszczać  na facebooku i na YouTube... Proszę o rozpowszechnianie wiadomości zawartych w tekście , poprzez własne kanały informacyjne. Dziękuję.
źródło:
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dawid-jackiewicz-doradzal-getbackowi,7,0,2409735.html
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/602445,leszek-czarnecki-getin-bank-pozew.html?utm_source=powiazane-w-art&utm_medium=link

https://www.bankier.pl/forum/temat_kto-naprawde-stoi-za-afera-getback-prl-i-sb-w-tle,28603773.html
https://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/1117-kto-naprawde-stoi-za-afera-getback

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/sprawa-getback-uokik-idea-bank-zlamal-prawo-w-sprawie-obligacji-getback,957629.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-getback-kto-pomagal-lobbowac-w-rzadzie,77,0,2407757.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz