piątek, 20 lipca 2012

Los branży chemicznej w Polsce zależy od ... humorów polityków.

godz.18.39


     Czy politycy dopuszczą do połączenia Zakładów Azotowych Tarnów  z zakładami w Puławach?
 Biorąc pod uwagę ich brak  zainteresowania losem polskich przedsiębiorstw -  poruszą niebo i ziemię, żeby tak się nie stało. Ich plan to  konieczność prywatyzacji firm - nawet tych, które mają duże znaczenie dla polskiej gospodarki...
W zanadrzu dysponują  kilkoma sposobami uniemożliwiającymi proces konsolidacji .
Pierwszy to ... UOKiK. Prezes może sprzeciwić się połączeniu spółek , argumentując decyzję koniecznością walki z praktykami monopolistycznymi.
Drugi to .. zdecydowane veto Unii Europejskiej, traktowanej jak  wyrocznia w sprawie  zachowania konkurencyjności na rynku . Jej decyzja może ostatecznie pogrzebać plany polskiej branży chemicznej.

Warto zatem przypomnieć słowa ministra skarbu, chociaż - jak  wiemy z doświadczenia,   politykom nie warto wierzyć ....

"...MSP ocenia, że nie będzie problemów z uzyskaniem zgód formalnych na fuzję Tarnowa i Puław - poinformował dziennikarzy Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.
- Pod względem wszelkich zgód formalnych na fuzję Tarnowa i Puław jestem spokojny. Ten projekt został dokładnie zbadany i oceniam, że nie będzie problemu ze zgodą na koncentracje tych podmiotów - powiedział Budzanowski..."

Cuda się jednak zdarzają, tak jak w przypadku szczecińskiej stoczni, w upadek której  - mieszkańcy Szczecina do tej pory nie mogą uwierzyć.

     Warto  też panom politykom przypomnieć, że nawet gdyby połączone firmy branży chemicznej chciały podwyższyć ceny na swoje produkty, to przy otwartym rynku, natychmiast doszło by do zwiększonego importu tańszych towarów, gdyż ...

"- Polski rynek penetrują duzi zagraniczni producenci choćby BorsodChem (od ponad roku część chińskiej Wanhua Industrial Group), czy norweska Yara. Jeśli połączone firmy zaczęłyby windować ceny, oznaczałoby się to pojawienie większych ilości nawozów z importu ".

    Przypomnijmy naszym decydentom , że można uchronić firmy  przed wrogim przejęciem, zmieniając ich statut  i wprowadzając ograniczenie głosów nowych akcjonariuszy do 10%. Statut gwarantuje Skarbowi Państwa kontrolę nad firmą...Takie decyzje dotyczą firm strategicznych dla państwa, a zakłady w Puławach i Tarnowie zapewne do takich należą.

Reasumując ten krótki wywód należy podkreślić, że  przyszłość  fuzji zakładów Tarnowa i Puław zależy  od humorów  polityków, a nie od samych firm.


REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl


Źródło:
http://finanse.wp.pl/kat,104596,title,MSP-nie-bedzie-problemow-z-uzyskaniem-zgod-na-fuzje-Tarnowa-i-Pulaw,wid,14764286,wiadomosc.html
http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,9437255,NWZ_PKO_BP_zdecydowalo_o_zmianie_statutu_instytucji.html
http://chemia.wnp.pl/czy-nowy-gigant-zdominuje-rynek-nawozow,174858_1_0_0.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz