środa, 4 lipca 2012

Kryzys na zamówienie.

   


     Czy kryzys jest dla kogoś opłacalny? Dziwne pytanie, ale ... jak najbardziej uzasadnione w obliczu sytuacji jaką mamy w Europie , a także obserwując poczynania polityków odpowiedzialnych za jego zażegnanie.
Decyzje przywódców krajów takich jak Francja czy Niemcy, a także stanowisko czołowych eurodeputowanych bardzo często budzą zażenowanie nie tylko wśród ekonomistów, ale także  zwykłych ludzi.

    Kryzys ma wpływ na wiele czynników związanych z gospodarką, ale my zajmijmy się dzisiaj ...  ... Giełdami Papierów Wartościowych, wykazującymi od dłuższego czasu dość duże tendencje spadkowe. Uważny obserwator spostrzeże  dziwne mechanizmy rządzące zachowaniami graczy giełdowych.
Co jakiś czas  wydaje się , że wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazują na nadejście odbicia  odnośnie cen akcji, gdy tymczasem następują kolejne spadki , zniechęcające graczy do inwestowania. Trzeba mieć naprawdę żelazne nerwy, by przetrzymać okresy spadków i nie poddać się ogólnej panice związanej z wyprzedażami.

    Od czego więc zależą zachowania giełdowych graczy?
Niektórzy doszli do wniosku, że ... od faz księżyca. Ja śmiem twierdzić, że od możnych tego świata, którzy dzięki giełdom chcą zarobić jeszcze większe pieniądze i przejąć kontrolę w notowanych na giełdach spółkach. Wiem, że jest to dość odważna hipoteza, ale gdy dokładniej się nad nią zastanowić, to nabiera głębokiego sensu.

    Mechanizm działania jest prosty. Należy rozdmuchać kryzys, a zniechęceni do inwestowania w giełdę gracze będą wycofywać się z zakupów . Ceny spółek spadną i gdy osiągną wyjątkowe minima cenowe, zostaną skupione przez nieuczciwych, a bogatych graczy : właścicieli dużych koncernów, polityków, znaczących biznesmenów... Bo gdy nie można kupić spółki oficjalnie, to można przejąć nad nią kontrolę, zdobywając większościowy pakiet udziałów. Myślę, że wielu krezusów finansowych ma chrapkę na takie  polskie spółki jak - PGNG, Lotos, Orlen, KGHM itp...

    Czy trudno jest sterować zachowaniami graczy giełdowych? Nie tak bardzo, jeśli ma się dostęp do mediów. Wystarczy skłonić polityka lub znaną agencję do wydania odpowiedniego oświadczenia, aby giełdy natychmiast zareagowały. Tak stało się  w ubiegłym roku - na początku sierpnia, gdy agencja ratingowa Standard and Poor's ogłosiła pomyłkowo, że obniża rating Francji. Informacja podana z rana połączona z dziwną aktywnością prezydenta Sarkozego, zachwiała rynkami giełdowymi w całej Europie. Indeksy poszybowały o 5-7 % w dół.  Warszawska GPW również mocno odczuła niefrasobliwość agencji.
Wieczorem ... przeproszono za pomyłkę... Dzień wcześniej na giełdach panował duży optymizm...

    Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku doszło do kolejnego, dość głębokiego załamania na giełdach. Tym razem zawinił prezydent Grecji Jeorrjos Papandreu, który niespodziewanie zapowiedział referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Kto śledził wcześniejsze zachowania prezydenta odnośnie pomocy z Unii Europejskiej , ten ze zdziwieniem przyjął  taką decyzję. Zapytacie Państwo jak zareagowały giełdy?

    "Giełda w Atenach zakończyła wtorkową sesję stratą 6,92 proc. Podobnie zareagowały inne europejskie giełdy. W Mediolanie odnotowano straty 6,8 proc. Giełda w Paryżu zakończyła sesję stratą 5,38 proc., we Frankfurcie nad Menem - 5 proc., w Madrycie - 4,19 proc., w Lizbonie - 3,68 proc., w Zurychu - 2,49 proc., w Londynie - 2,21 proc "... Na warszawskim parkiecie również zapanował popłoch ...

    Może jeszcze krajowy przykład wpływu polityków na giełdowe notowania.
Expose premiera... Nie trzeba chyba dalej pisać...
 Kto chociaż trochę śledzi życie polityczne w naszym kraju pamięta, jak to nasz premier przedstawiał plan działania rządu i zapowiedział wprowadzenie... podatku od kopalin. Reakcja giełdy była natychmiastowa. Notowania spółki KGHM pikowały z szalona szybkością w dół.
Powiecie Państwo - zwykły przypadek.  Czy aby na pewno?
Premier, który ma do dyspozycji cały sztab doradców i "pijarowców" dokładnie wiedział, jakimi skutkami zaowocuje jego oświadczenie.

    Obecnie przeżywamy kolejny okres znacznej przeceny na giełdach europejskich, będący skutkiem niewyjaśnionej sytuacji  Grecji, a także trudnej sytuacji Cypru, Hiszpanii i Portugalii. Dla zamożnej grupy finansjery jest to doskonały czas na obfite łowy związane z zakupami przecenionych akcji na giełdach całego kontynentu...


REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl

Źródło:
http://wyborcza.pl/1,76842,10098493,Plotka_o_ratingu_Francji_zachwiala_gieldami.html
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/562151,chce_pan_upadku_grecji_opozycja_krytykuje_papandreu.html
http://www.tvn24.pl/biznes-gospodarka,6/grecy-beda-glosowac-gieldy-juz-traca,189252.html
http://gielda.onet.pl/kghm-expose-premiera-i-spadek-kursu-akcji,18729,4913475,audio-detal
http://www.trystero.pl/archives/3192
__________________________________________________________________________________________
                                                    
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

__________________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, żeby komentarz zawierał merytoryczne treści odnoszące się do komentowanego artkułu.