środa, 11 lipca 2012

Ludzie Platformy Obywatelskiej


  Aleksander Grad / obecny poseł PO/, były Minister Skarbu najlepiej wie, jak wykorzystywać władzę do celów prywatnych. Przedstawiając jego sylwetkę należałoby się cofnąć do początków lat 90 kiedy to wraz z kolegą ze studiów - Franciszkiem Grybosiem założył firmę MGGP / Małopolska Grupa Geodezyjno Projektowa/, do której wkrótce dołączył ich wspólny znajomy - Bogdan Grodzicki.

Aby zrozumieć proceder uprawiany przez ministra , warto zaznajomić się bliżej z rodzinnymi powiązaniami występującymi w spółce MGGP. W momencie kiedy Grad został wojewodą tarnowskim, dokonał rozdzielności majątkowej z żoną Małgorzatą. Spółkę przekształcił w akcyjną, żonie sprzedał 25% udziałów , dzięki czemu stała się udziałowcem. Do rady nadzorczej wprowadził również syna Pawła , a sam został jej szefem. W spółce zatrudnił także szwagra.

"W 2001 r. Aleksander Grad dostał się do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Trafił do komisji rolnictwa.
W trakcie prac tej komisji zajmował się m.in. nadzorowaniem prawidłowości wdrażania w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa systemów komputerowych i baz danych. Na terenie województwa małopolskiego kontrakty na dostawę tego sprzętu wygrywała… spółka MGGP."

Firma tonęła w zamówieniach i kontraktach, które spływały od różnych podmiotów, nie bez pomocy polityka Platformy Obywatelskiej, odnotowując z roku na rok coraz większe zyski. Przykładowo:
... w 2003 r. jej przychody wyniosły 15 mln zł, rok później 25 mln, w roku 2007 już 53 mln (zysk netto 2,1 mln zł).

Prawdziwy rozkwit nastąpił jednak w momencie, gdy Aleksander Grad został powołany w 2007r. na stanowisko Ministra Skarbu w rządzie Donalda Tuska. Aby ukryć powiązania rodzinne firmy MGGP z politykiem - jego żona i Franciszek Gryboś założyli spółkę komandytową, do której wnieśli swoje udziały w MGGP.

Przykładowe umowy firmy MGGP SA:

- 28 lutego 2008 r. - MGGP SA podpisała umowę na budowę oczyszczalni ścieków na Podhalu. Zleceniodawcą było Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Całość udziałów w spółce posiadał Skarb Państwa.

- 30 listopada 2009 r. MGGP SA podpisała kontrakt na „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta i gminy Busko-Zdrój”. Zleceniodawcą było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. – spółka Skarbu Państwa.

- 3 kwietnia 2009r firma MGGP podpisała kontrakt z PKP PLK SA na sumę 511.000 złotych (numerr umowy A/IIZ3F/POIŚ/7.1-9/2009), której przedmiotem było „wykonanie dokumentacji geodezyjno-prawnej do celów przedprojektowych i projektowych, niezbędnej dla przygotowania i przeprowadzenia modernizacji stacji [kolejowych] Siedlce, Łuków i Międzyrzec Podlaski, oraz przygotowania wniosków o wydanie decyzji”.
Umowę podpisano bez wcześniejszego przetargu, mimo, że prawo nakazywało takowy przeprowadzić. Gdyby doszło do prawdziwego przetargu, wartość usługi mogłaby być pięciokrotnie niższa.

- początek 2010 r - Generalna dyrekcja Budowy Dróg i Autostrad zleciła opracowanie projektu budowy autostrady A1 konsorcjum z udziałem tarnowskiej spółki MGGP i spółki Complex Projekt.
Zlecenie opiewało na 7,5 mln zł.
GDDKiA nie przeprowadziła przetargu. Firmy dostały zlecenie w trybie ... z wolnej ręki.

Skargi na spółkę MGGP oczywiście wpływały, ale pozycja Aleksandra Grada była na tyle silna w rządzie Platformy Obywatelskiej, że nigdy nie dopatrzono się nieprawidłowości w kontraktach podpisywanych przez firmę . Przymykano oczy na nieprawnie pozyskane kontrakty, w zamian oczekując rekompensaty w postaci sponsorowania kampanii wyborczych członków PO.

Obecnie firma ma cztery oddziały w Polsce / m.in w Warszawie i Łodzi/ i jeden w Libii.

Aleksander Grad był również odpowiedzialny za prywatyzację polskich stoczni. W tym przypadku zaradność ministra w pozyskiwaniu klientów okazała się bardzo mizerna, ...może dlatego, że w przetargu nie uczestniczyła jego ulubiona firma - MGGP SA.
Teraz przyszedł czas na budowę elektrowni atomowej pod przewodnictwem p. Aleksandra Grada... Już widzę oczami wyobraźni, kto najwięcej zyska na budowie... Na pewno nie społeczeństwo.

REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl


Źródło:
xhttp://inwestycje.pl/gospodarka/Kasjerzy-ministra-skarbu;107575;0.html
http://www.intarnet.pl/www1.atlas.okay.pl/index_full.html?action=full&id=12559
http://www.rp.pl/artykul/526790.html

__________________________________________________________________________________________

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest przypadkowa.

__________________________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz