wtorek, 3 lipca 2012

PKB - mało precyzyjne narzędzie w rękach ekonomistów.




    

        Przyszedł czas, żeby wspólnie zastanowić się nad pojęciem ekonomicznym, które w ostatnich latach urosło do rangi wyroczni, wskazującej na stan gospodarczy poszczególnych krajów.
Na pewno każdy z Państwa spotkał się ze skrótem PKB , odmienianym przez wszystkie przypadki zarówno przez ekonomistów jak i polityków. Co to właściwie jest?

    Najprościej mówiąc PKB / Produkt Krajowy Brutto/ to wartość wyprodukowanych usług i towarów w ciągu roku na terenie danego kraju. Przyjęło się mówić, że im PKB jest wyższe, tym gospodarka prężniejsza. Oczywiście ważna jest ilość mieszkańców kraju, bo PKB przelicza się na głowę obywatela.
Najlepiej, żeby  z roku na rok PKB było coraz wyższe, bo to oznacza, że firmy produkują coraz więcej towarów i usług, a zadowoleni obywatele  robią coraz większe zakupy, napędzając koniunkturę. / Wzór na PKB - konsumpcja + inwestycje + wydatki rządowe + bilans handlowy (czyli eksport - import)/.
Myślę, że do tego momentu wszystko jest zrozumiałe. Przejdźmy do dalszych rozważań.

    Skoro PKB w danym kraju rośnie z roku na rok, to według informacji podawanej przez ekonomistów - gospodarka jest prężna ... i obywatele nie powinni przejmować się o swoją przyszłość. Gdy  politycy "sprężają się" i potrafią utrzymać  odpowiedni stosunek między zadłużeniem, a PKB / w Polsce zadłużenie nie powinno przekraczać 60% PKB/ - mamy ... "zieloną wyspę" na oceanie kryzysu....

Hmm, czy jest to jednak prawda? Przyjrzyjmy się  danym z niektórych krajów...

Wzrost PKB w 2011r

Polska - 4.3%
Niemcy - 3%
Francja - 1,7%
Wielka Brytania 0,9%
Hiszpania - 0,7%
Portugalia - spadek 1,6%

Według statystyk, Polska jest rzeczywiście tygrysem Europy. Prześcignęliśmy nawet Francję i Niemcy, więc wygląda na to, że nie mamy na co narzekać, a nasze elity to... prawdziwi cudotwórcy...
Niestety, prawda wygląda nieco inaczej.

    PKB to pojęcie wykreowane na potrzeby ekonomistów, a przez to mało doskonałe. Sam twórca koncepcji PKB - Simon Kuznets  przestrzegał przed traktowaniem go jako wyroczni dla gospodarki.

"Pokazałem, w jaki sposób łatwo obliczyć dochód narodowy, ale ostrzegam, by nie wyciągać z niego zbyt daleko idących wniosków co do faktycznego bogactwa narodów" - mówił w 1934 r. podczas przesłuchania w amerykańskim Kongresie.

    PKB nie  pokazuje co tak naprawdę dzieje się w gospodarce. Nie wiemy np. jaki udział w PKB mają firmy rodzime, a jaki  - koncerny zagraniczne. Gdy przyjrzymy się np. Polsce i Niemcom, to w Polsce większość rodzimych firm jest w słabej kondycji finansowej , a wiele po prostu zbankrutowało. Wytwarzane PKB  w dużej mierze zależy od  firm należących do kapitału obcego . W Niemczech udział firm krajowych jest bardzo duży. Gdy więc dojdzie do ucieczki kapitału zagranicznego z Polski - nasz PKB dramatycznie spadnie , a w Niemczech będzie to prawie niezauważalne.

    PKB nie pokazuje nam również jaki wpływ na gospodarkę ma bezrobocie. Zmniejszanie się ilości stanowisk pracy jest niezauważalne, bo koncerny zagraniczne produkujące w naszym kraju -wprowadzają na rynek coraz nowsze produkty -  rozpoczynając kampanie reklamową, dzięki której następuje wzrost ich sprzedaży. PKB idzie w górę, bo wzrasta ilość produkowanego towaru, ale... przez mniejszą ilość firm i zatrudnionych w nich osób. Społeczeństwo de facto biednieje, ale ... zwiększająca się ilość produkowanych towarów zamazuje to zjawisko...

    PKB nie pokazuje również procesu jakim jest ... poszerzanie się szarej strefy. W krajach biednych, gdzie elity polityczne nie dbają o stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju przedsiębiorstw,  gdy wzrastają koszty produkcji, dochodzi do rozszerzenia szarej strefy. Pracodawcy zatrudniają pracowników " na czarno", co powoduje, że traci na tym budżet. Traci również samo państwo, które  postrzegane jest jako mało atrakcyjne do inwestowania  przez zachodni kapitał

    PKB nie zwraca również uwagi na to co produkujemy i jakiej jakości. Najważniejsze żeby produktów było dużo i ... miały wysoką cenę. Wtedy odbije się to na jego wskaźniku. Nie dziwmy się zatem, że produkty wytwarzane 15 lat temu były lepszej jakości , niż te obecnie. Dzisiaj nikomu nie zależy na jakości. Produkt ma ładnie wyglądać, ale już niekoniecznie mieć długą żywotność., bo częste zakupy to nic innego jak napędzanie koniunktury.

    Zapatrzenie ekonomistów na wskaźnik PKB jako jedyny miernik stanu gospodarki urasta wręcz do paranoi. Gdyby bowiem opierać się tylko na nim - jak to się dzieje w przypadku większości współczesnych opracowań ekonomicznych, to powinniśmy doprowadzić do sztucznego pobudzenia PKB. W jaki sposób? Prosty.

Wystarczy doprowadzić do ... wojny , która zniszczy miasta i kraje. Odbudowa spowoduje zwiększone potrzeby na różnego rodzaju produkty i usługi ...  Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mieć wysokie PKB. Każdy kataklizm , to ...  także ratunek dla gospodarki. Zniszczone budynki - trzeba odbudować, zawalone mosty - od nowa postawić, drogi - przywrócić do stanu używalności...

"Jeśli patrzymy tylko na PKB, przypominamy kierowcę wpatrującego się wyłącznie w prędkościomierz. Jak daleko zdoła jednak dojechać auto, któremu na desce rozdzielczej brak informacji o poziomie paliwa, ilości oleju czy miernika obrotów?" - Karl-Heinz Paque, ekonomista z uniwersytetu w Magdeburgu i członek komisji Wzrost, Dobrobyt, Jakość Życia.

PS.
"W I półroczu 2012 r. działalność zakończyło w Polsce 417 firm. To o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2011 i aż o 106 proc. więcej niż w przedkryzysowym roku 2008. Te dane firm Coface Poland i Bisonde Polska publikuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, to najwyższa liczba bankructw w ostatnich czterech latach. Co gorsza uważają oni, że w całym 2012 roku liczba upadłości może przekroczyć 800, co będzie najgorszym wynikiem od 8 lat."

Dopisek 15.02.2013r  .... Eksperci nawet nie przypuszczali, co będzie się działo z bankructwami firm w styczniu 2013r...


            POLEĆ STRONĘ ZNAJOMYM.  RAZEM MOŻEMY  WIELE ZMIENIĆ.



REKOMENDACJAwww.promocjazdrowia.szczecin.pl

Źródło:
http://madrid.trade.gov.pl/pl/Informacjeidanegospodarcze/article/detail,5324,Glowne_wskazniki_makroekonomiczne_Hiszpanii.html
http://biznes.onet.pl/gus-w-2011-roku-pkb-wzroslo-o-43-proc,18490,5010030,news-detal
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/525434,polska_w_ogonie_europy_pod_wzgledem_pkb_na_glowe_mieszkanca.html
http://www.pb.pl/2541641,19797,pkb-niemiec-wzrosl-o-3-proc.-w-2011-roku
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11029009,PKB_Wielkiej_Brytanii_skurczyl_sie_0_2_proc__w_IV.html
http://wwwoney.pl.macronext.pl/art-8948
http://www.pb.pl/2568964,99041,pkb-portugalii-spadl-w-2011-roku
http://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/pkb-zloty-cielec-wspolczesnej-ekonomii,1816120
http://finanse.wp.pl/kat,104762,title,800-firm-zagrozonych-bankructwem,wid,14721946,wiadomosc.html


______________________________________________________________________________                                               
                                                OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i  programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest  przypadkowa.

______________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, żeby komentarz zawierał merytoryczne treści odnoszące się do komentowanego artkułu.