Tym razem chodzi o jednolity patent mający obowiązywać na terenie Unii Europejskiej.
Jeden ze szczytów UE przyniósł nam wieści o dwóch nowych porozumieniach - zapowiedź dotyczącą nadzoru bankowego oraz porozumienie w sprawie jednolitego patentu na terenie UE. Gdyby przyszło mi powiedzieć, która wiadomość jest lepsza , a która gorsza , to przychyliłabym się do stwierdzenia , że obydwie są fatalne w skutkach dla polskich firm i zwykłych obywateli. Dzisiaj zajmijmy się sprawą patentu europejskiego, którego wprowadzenie będzie miało kolosalny wpływ na rozwój polskiej gospodarki...
" Czeka nas czwarty rozbiór Polski, tym razem dokonany na naszej gospodarce, alarmuje prezes Izby Rzeczników Patentowych - Anna Korbela."
Jak to możliwe, że osoby na co dzień zajmujące się tematem patentu mają tak odmienne zdanie w porównaniu z wypowiedziami premiera, który podczas polskiej prezydencji w UE tak gorliwie nawoływał do porozumienia w sprawie przyjęcia jednolitego patentu europejskiego? Pan Donald Tusk twierdził, że takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla europejskich firm - zmniejsza o ok. 80% wydatki na ochronę patentową...i czyni je bardziej konkurencyjnymi...
"Jednym z najważniejszych i najbardziej obiecujących projektów wspólnego rynku jest jednolity patent europejski, któremu ostatnie prezydencje poświęciły wiele pracy i uwagi - podkreśla w liście Donald Tusk. - W obliczu wzmożonej globalnej konkurencji nie możemy pozwolić sobie na utrzymanie obecnego, jednego z najdroższych na świecie systemów ochrony patentowej ograniczającego zarówno innowacyjność, jak i konkurencyjność naszych przedsiębiorstw ."
Pan premier albo udawał, że nie rozumie o co chodzi albo naprawdę wykazał się brakiem wiedzy na temat kosztów jakie będzie musiała ponieść polska firma, zanim rozpocznie produkcję... chociażby na rynek polski.
Europejski jednolity patent będzie można zgłaszać tylko w trzech językach - angielskim, niemieckim, i francuskim. Koszty tłumaczeń, poniosą firmy zgłaszające patent. Koszty - i to duże - poniosą również producenci rozpoczynający swoją działalność . Będą musieli sprawdzić, czy rozwiązania przez nich zastosowane nie są już opatentowane na terenie UE.
Aby tego dokonać będą zmuszeni zatrudnić fachowców z branży, mówiących w jednym z trzech wskazanych języków do przekopania tony dokumentów w poszukiwaniu odpowiedzi, czy mogą wdrożyć własny pomysł, czy muszą komuś za niego zapłacić. Mniej zamożne polskie firmy prawdopodobnie nie wytrzymają obciążeń finansowych związanych z zatrudnianiem tłumaczy- poszukiwaczy....
Komu więc służy porozumienie w sprawie jednolitego patentu obowiązującego na terenie Unii Europejskiej?
Dużym i bogatym firmom z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii...
Pan Tusk po raz kolejny wykazał się niekompetencją i brakiem umiejętności przewidywania konsekwencji swoich decyzji... Ponownie stanął po stronie tych państw, które Europę środkowo - wschodnią postrzegają tylko i wyłącznie jako rynek zbytu dla swoich towarów.
* * *
Uśmiechnij się:
Przed unijnym szczytem o polsko-brytyjskim związku partnerskim.
POLEĆ STRONĘ SWOIM ZNAJOMYM,RAZEM MOŻEMY WIELE ZMIENIĆ
REKOMENDACJA: www.promocjazdrowia.szczecin.pl
Źródło:
http://pl2011.eu/content/list-premiera-tuska-w-sprawie-europejskiego-systemu-patentowego
http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/634372,Czeka-nas-czwarty-rozbior-Polski
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/bedzie-jednolity-patent-w-ue-porozumienie-na-szczycie,261697.html
_________________________________________________________________________________
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, że treści zawarte w niniejszym blogu, zawierają subiektywne
spostrzeżenia autorki , a inicjatywa Mądra Polska - Marioli Grabowskiej, nie
jest wzorowana na inicjatywach i programach osób trzecich. Ewentualna
zbieżność nazw jest przypadkowa.
__________________________________________________________________________________
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj, żeby komentarz zawierał merytoryczne treści odnoszące się do komentowanego artkułu.