wtorek, 9 stycznia 2024

Rząd Tuska szykuje zamach na Lasy Państwowe.

     

      Polskie Lasy Państwowe to dobrze zarządzana firma, mogąca poszczycić się niebagatelnymi przychodami. Taka firma to z jednej strony łakomy kąsek dla władzy krajowej, a z drugiej strony kłopot dla polityków unijnych, którzy najchętniej - chcieliby wyeliminować Polskę z handlu drewnem. Stąd pomysł, by w zmienionych traktatach unijnych kompetencje w zakresie leśnictwa przypadały Brukseli.

 W 2022r. Polskie Lasy Państwowe były 45. firmą w Polsce pod względem przychodów.      

 - sprzedaż na poziomie15,2 mld zł.,

 - zysk netto 986 mln zł., (to więcej niż uzyskała np. Polska Grupa Górnicza czy Polskie Linie Kolejowe).  

       Gospodarka leśna powinna być domeną fachowców, którzy wiedzą jak dbać o las i jak czerpać z niego zyski nie uszczuplając leśnych zasobów. Ostatnie dni pokazały jednak, że o przyszłości Polskich Lasów Państwowych będzie decydowała polityka.


  • Tylko 15 na 133 badanych krajów na świecie ma większy przyrost gruntów leśnych niż Polska

Nowy rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska postanowił rozpocząć proces destrukcji Polskich Lasów Państwowych. 

    Minister Klimatu i Środowiska pani Paulina Hennig-Kloska (politolog i ekonomistka, bez kierunkowego wykształcenia leśnego) ogłosiła wygaszenie gospodarki leśnej na 10 obszarach państwa polskiego, co spowoduje , że zostanie zamkniętych 40 nadleśnictw. Pokłosiem tej decyzji będzie brak jakiejkolwiek gospodarki leśnej na tym terenie, brak zysków, a także zwolnienie ponad 2 tysięcy osób.

Decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia, a jest jedynie decyzją polityczną, mającą na celu realizację postulatów płynących m.in z Brukseli. Dodajmy, że tereny na których wygaszana jest gospodarka leśna, były pod fachowa opieką osób pracujących w nadleśnictwach. 

  Zapowiedź D. Tuska o utworzeniu w Polsce nowych parków narodowych, to nic innego jak... również kolejny krok do niszczenia polskiej gospodarki leśnej i eliminowanie Polski z rynku handlu drzewem.

 CEL BRUKSELI - przejąć zarządzanie polskimi lasami.

"Europarlament chce przejąć wyłączne kompetencje Polski w zarządzaniu leśnictwem. To nie tylko wbrew traktatom, to także oznacza upadek polskiego przemysłu drzewnego i gigantyczny wzrost cen drewna" - ostrzega na Twitterze Siarka

"[…] komisja PE chce oddać zarządzanie polskimi lasami unijnym urzędnikom. Stuletnie doświadczenie naszych leśników wyrzucą do kosza, a decydować będą komisarze, którzy lasu nie widzieli na oczy." - mówi stanowczo Micha Gzowski, były rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

"Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia ekologii. Ekspert Lasów Państwowych alarmuje, że ograniczenie podaży drewna z UE wymusi na producentach wykorzystywanie w jego miejsce nieodnawialnych substytutów jak beton czy plastik. Ceny wzrosną bowiem skokowo."

     Bruksela chce pozbawić państwa członkowskie prawa do decydowania o funkcjonowaniu lasów. Planowana jest zmiana traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE - donosi "Nasz Dziennik". 

Na zmiany traktatów muszą wyrazić zgodę wszystkie państwa członkowskie. Jak wiemy Donald Tusk wyraził zgodę na propozycję zmian unijnych traktatów.


                                                  *     *     *     *     *

 

  Zadaniem Lasów Państwowych jest realizowanie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Prowadzona jest ona na podstawie zasad:

  • powszechnej ochrony lasów,
  • powiększania ich zasobów,
  • trwałości utrzymania lasów,
  • ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów.

Na czym polega zrównoważona gospodarka leśna? Jest to ogół działań związanych z kontrolowaną wycinką, dbaniu o zasoby lasu, zachowaniu ich różnorodności biologicznej oraz dbaniu o społeczeństwo. Zrównoważona, czyli inaczej racjonalna gospodarka leśna państwa jest przeciwieństwem rabunkowej gospodarki leśnej.

Gospodarka leśna w Polsce, to ważna gałąź krajowej gospodarki. Zdecydowana większość pozyskiwanego drewna zaspokaja potrzeby krajowe, a tylko 12% przeznaczona jest na eksport.

W przypadku wygaszania gospodarki leśnej, co właśnie następuje za sprawą nowego rządu, nie tylko  nie będziemy korzystać z własnych zasobów drewna, ale będziemy musieli kupować je na rynkach zagranicznych. Kontrolowanie lasów europejskich przez unijnych polityków doprowadzi do znacznego wzrostu cen na ten produkt. 

W tym czasie lasy pozbawione odpowiedniej gospodarki, będą ulegały degradacji.

Źródło: 

Rząd Tuska przejął Lasy Państwowe. Kontrowersje i osiągnięcia leśnego molocha (businessinsider.com.pl)

Koalicja Tuska zwija Lasy Państwowe. „GPC”: Uderzenie w gospodarkę i Polskę Wschodnią | Niezalezna.pl

Pozyskujemy coraz więcej drewna. Czy lasów przybywa? (demagog.org.pl)

Rynek drewna: większość polskiego drewna NIE trafia za granicę! Eksport stanowi 12% krajowego pozyskania | FXMAG INWESTOR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj, żeby komentarz zawierał merytoryczne treści odnoszące się do komentowanego artkułu.